Zapytaj lekarza

7 4 2 , 9 5 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego mam okresy do 2 miesiące?

Dzień dobry, Mam 20 lat, a miesiączkuje od 3 klasy szkoły podstawowej. Od tego czasu mam nieregularne miesiączki. Co prawda, od czasu do czasu, jest po 28 dniach, ale niestety, zazwyczaj po 44 dniach. Byłam u Pani ginekolog i miałam robione badania krwi. Podobno wyszły dobrze. Miałam również badanie USG, ale nie dopochwowo, gdyż jestem dziewicą. Wtedy jednak Pani doktor powiedziała, że jest również ok. Niestety ja się jednak niepokoje, gdyż okresy co 2 miesiące nie są normalne. Chce dodać, że mam lekką nadwagę i nadmierny zarost na klatce piersiowej oraz lekki, ciemny wąsik. Liczę na szybką odpowiedź.
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Nieregularne miesiączki

Lekki wąsik i włosy na klatce piersiowej nie świadczą o niczym. Jeżeli ma pani owłosienie na pośladkach i przyśrodkowych powierzchniach ud (grube włosy a nie meszek) to przy nadwadze i wydłużonych cyklach może włączyć się zespół policystycznych jajników. Proszę zapytać jak było u mamy i babć - to może być rodzinne ale kobiety z takim "profilem" i tak maja dzieci.
Zwykle w Pani wieku nieregularne miesiączki biorą się ze stresów. jest to naturalna biologiczna ochrona osobnika przed dodatkowym obciążeniem jakim byłaby ciąża w niedogodnych warunkach (nieodpowiednim czasie).
Prawdopodobnie jak Pani skończy edukacje i znajdzie partnera w towarzystwie którego będzie sie Pani czuła bezpiecznie i komfortowo, cykle stana się regularne.
Na pewno warto i tak dbać o sylwetkę. To nie zaszkodzi. W przypadku zespołu PCO (gdyby to była przyczyna) redukcja masy ciała przywraca równowagę hormonalną u ponad 90% pacjentek :)
Pozdrawiam. Robert Kulik, Androlog, Ginekolog. Specjalista w zakresie wazektomii i rewazektomii. Więcej informacji: https://wazektomia.warszawa.pl; https://wazektomia.katowice.pl; https://wazektomia.net.pl

Specjalista ginekolog. Zajmuje się andrologią, niepłodnością żeńską i ginekologią ogólną.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy