Dlaczego mam takie poziomy cukru pomimo aktywności?

Witam. Mężczyzna 35 lat 187 cm 98 kg 20%bf bardzo aktywny głównie ciężki trening siłowy. Cukry na czczo wahają się w przedziale od 93 do 110 przy czym wartość 110 potrafi się pojawić nazajutrz po całym dniu spożywania produktów o niskim indeksie glikemicznym, a innym razem 2000 kcal dziennie jest z samych słodyczy dzień kończę familijną pizza o godz 20 a na drugi dzień o 7 rano mam cukier 93. Dieta keto również nie wpłynęła na zmniejszenie cukrów na czczo mimo iż cukry po posiłkach były mniejsze(niezależnie od diety cukry po posiłkach zawsze w normie) Krzywa glukozowa 110 na czczo 180 po godzinie 128 po dwóch godzinach. Hemoglobina glikowana 5,3% , 35mmol/mol, insulina na czczo 7,80 przy cukrze 98 Czy wykonywać jakieś dalsze badania czy "ten typ tak ma" ?

Dzień dobry,

Taki wynik kwalifikuje się do rozpoznania nieprawidłowej glikemii na czczo, czyli jednej z postaci tzw. stanów przedcukrzycowych. Sugeruję redukcję masy ciała (do 12-15% BF) i dołączenie cardio do treningu siłowego (30 minut 3 x w tygodniu). Po skutecznej redukcji proszę ponownie wykonać OGTT, lipidogram, transaminazy i GGT. Jeżeli wyniki nie poprawią się, należy rozważyć rozpoczęcie terapii metforminą.