Dlaczego mój wzrok stopniowo się pogarsza?

Mam 32 lata. Stopniowo pogarsza mi się wzrok. -4 (-2,25), -4 (-0,75). Po dwóch latach zrobiłam badanie wzroku i mam -5 (-1), - 4 ( -2). Przez ten czas nie rodziłam. Nosiłam głównie szkła kontaktowe. Przed czterema laty miałam - 4 (-0,75), - 3,5, a przedtem jeszcze mniej. Moje dzieci mają 8 i 6 lat, rodziłam siłami natury, ale pogarszanie wzroku obserwowałam do 19 roku życia. Potem się ustabilizowało i od 6 lat, może wcześniej, znowu zaczęło lecieć. Co może być przyczyną? Pytanie zadawałam już lekarzom okulistom, którzy mnie diagnozowali. Z ich punktu widzenia wszystko jest ok. Do kogo mam się zwrócić o pomoc? Gdzie udać? Jakie zrobić badania?

Witam serdecznie!

Krótkowzroczność to wada wzroku polegająca na tym, że promienie wpadające do oka skupiają się nie na siatkówce (co zapewnia prawidłową ostrość widzenia), ale przed nią. Może to być związane z nadmiernym załamywaniem promieni przez układ optyczny oka (rogówkę, soczewkę) lub zbytnim wydłużeniem gałki ocznej.

Fizjologicznie, oko kształtuje się wkrótce po urodzeniu dziecka osiągając prawidłową długość. Niestety u niektórych osób proces wydłużania gałki ocznej trwa nadal i często nie daje się tego wytłumaczyć. Znaczenie mają czynniki genetyczne, hormonalne, czasami także długotrwała praca wymagająca skupienia wzroku na przedmiotach położonych blisko (np. czytanie, praca przy komputerze).

Niestety nie istnieją żadne skuteczne sposoby zapobiegania pogłębianiu się wady. Podstawą jest odpowiednia korekcja wady zapewniająca komfort widzenia i kontrolne badania wzroku co najmniej raz do roku. Warto także np. podczas dłuższej pracy wzrokowej z bliska robić co jakiś czas przerwy, popatrzeć na przedmioty położone dalej (np. przed okno) lub zamknąć czy na minutę lub dwie. Warto zadbać także o dobre oświetlenie.

Trwają badania nad lekami, które można by zastosować w leczeniu krótkowzroczności, ale na razie wyniki nie są zachęcające, a leczenie wiąże się z szeregiem działań ubocznych uniemożliwiających normalne funkcjonowanie.

Pozdrawiam