Dlaczego po zjedzeniu ryb i owoców morza gwałtownie powiększyły mi się węzły chłonne?

Witam! Jakiś czas temu, nagle po wieczornej kolacji (jadłam ryby i owoce morza + piłam wino) powiększyły mi się węzły chłonne na całej głowie. Było to dziwne, bo węzły urosły bardzo gwałtownie (może to zajęło 3 minuty) i napuchły. Czułam je wyraźnie pod palcami bo były duże. Do tego towarzyszył mi okropny świąd głowy (wydaje mi się, że spowodowane to było nagłym napięciem skory). Było mi też słabo, duszno i gorąco. Najdziwniejsze jest jednak to, że po 10 min. wszystko ustało, a po miej więcej 1 czy 2 godz. węzły chłonne wróciły do normy, tak jakby nic się nie stało. Miesiąc temu, też po zjedzeniu dużej ilości ryb i wypiciu wina, miałam podobny atak, ale ten był ledwo wyczuwalny, objawy były dużo słabsze. Tzn. czułam lekkie powiększenie węzłów chłonnych i delikatny świąd głowy (w miejscu węzłów), ale po 15 min. wszystko wróciło do normy. Poza tym, nie wiem czy to ważne, ale od kiedy pamiętam z jednej strony, wysoko za uchem (przy największej części małżowiny usznej) mam bardzo twardą kulkę o średnicy 0,6 cm a z drugiej strony, niżej, bo przy szyi, tam gdzie zaczyna się ucho mam 2 ledwo wyczuwalne, stale (od kiedy pamiętam) powiększone węzły chłonne, które z kolei są miękkie Nie wiem czy jest się czym martwić, dlatego proszę o małą radę. Dodatkowo tą kulkę za uchem i węzły chłonne z drugiej strony, pokazałam już 2 lekarzom, którzy stwierdzili, że wszystko jest w normie i nie zlecili mi wykonania żadnych badań. Mimo wszystko nie jestem w 100% spokojna, bo inne osoby nie maja czegoś podobnego z tylu głowy, więc nie sądzę, żeby to było normalne. Z góry dziękuję za odpowiedź, Iza

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

uważam, że powinna Pani skonsultować się z alergologiem. Opisywane przez panią objawy mogą wskazywać na uczulenie. Owoce morza i ryby to produkty alergogenne, które u osób wrażliwych mogą spowodować objawy alergii czyli uczucie opuchnięcia, świądu, zaczerwienienie. Czasami mogą stanowić nawet zagrożenie dla życia, więc póki co najlepiej wyeliminować te produkty z diety, dopóki nie będzie miała Pani przeprowadzonych testów alergicznych.

Pozdrawiam serdecznie