Dlaczego podczas seksu pojawia się krew?

Witam. Na początku listopada poroniłam, po wyłyżeczkowaniu dostałam po 3,5 tygodniach okres (mój cykl normalny), za każdym razem podczas stosunku pojawia się krew? Czy to normalne? Drugie pytanie to takie czy stosunek może doprowadzić do poronienia w początkowej fazie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

po poronieniu pierwsza miesiączka pojawia się zazwyczaj między 4. a 6. tygodniem, jednak pierwsze dwa cykle mogą odznaczać się nieregularnością i odstępstwami od normy.

Natomiast krwawienie kontaktowe, pojawiające się po każdym stosunku może świadczyć o stanach zapalnych przydatków lub macicy. Niestety nie wspomina Pani, kiedy wróciła Pani do aktywności seksualnej po poronieniu, a to bardzo istotne. Często zbyt wczesne rozpoczęcie współżycia może być przyczyną wystąpienia stanu zapalnego.

Zachęcam do lektury naszego materiału: https://parenting.pl/seks-po-poronieniu.

Ponieważ krwawienie po stosunku może być oznaką wielu patologicznych stanów, należy powstrzymać się od współżycia do czasu wizyty u ginekologa. Konieczne jest badanie palpacyjne oraz USG TV czy kolposkopia w celu oceny narządu rodnego.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-po-stosunku-przyczyny.

Ginekolog powinien wyeliminować podejrzenie stanów zapalnych, ale też polipów czy mięśniaków macicy, ponieważ także one mogą manifestować swoją obecność przez krwawienia w trakcie stosunku.

Jeśli chodzi o ryzyko poronienia, to stosunek płciowy na początku ciąży nie powinien w żaden sposób zaszkodzić zarodkowi, pod warunkiem niewystępowania dolegliwości bólowych podbrzusza (świadczących o czynności skurczowej) czy krwawienia.

Zachęcam do zapoznania się także z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-wyglada-seks-w-ciazy-w-i-trymestrze.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.