Dlaczego powstają żylakí kończyn dolnych?

Dlaczego powstają żylakí kończyn dolnych? Jak się je leczy i czy są niebespieczne dla zdrowia i życia?

Aleksander Ropielewski

Żylaki powstają w wyniku uszkodzenia aparatu zastawkowego. Normalnie podczas ruchu przy pomocy pompy mięśniowej krew żylna tłoczona jest w kierunku serca. Jej ponownemu cofnięciu zapobiegają zastawki żylne. W wyniku predyspozycji genetycznych, stojącego lub siedzącego trybu życia dochodzi do osłabienia ściany naczynia żylnego i zastoju krwi w naczyniu. TO prowadzi do powstania skrzepu, który uszkadza zastawki żylne, które przestają pełnić swoją funkcję i krew gromadzi się jeszcze bardziej w naczyniach żylnych dając obraz kliniczny żylaka. Żylaki powierzchowne (te widoczne na nogach) leczy się poprzez ich wyrwanie. Żylaki powierzchowne nie są niebezpieczne, aczkolwiek często towarzysza lub zapowiadają żylaki żył głębokich, które mogą być zagrożeniem dla życia (ryzyko zatorowości płucnej i zakrzepicy żył głębokich)

Z wyrazami Szacunku
lek. Aleksander Ropielewski