Dostateczne oczyszczanie jelita a kolonoskopia

Miałam robioną kolonoskopie, miałam dostateczne oczyszczenie jelita. Wcześniej miałam usunięty polip śr 3cm w esicy, Lekarz powiedział, że nie może zobaczyć blizny bo zalegają płynne masy kałowe , nie mówił tez o powtórzenie badania, czy powinnam się martwić, czy jakby był polip to byłby zauważalny? W opisie wyszło esica prawidłowa, i napisane: zwraca uwagę znaczna kurczliwość jelita?-co to oznacza?Czy powinnam się martwić?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Ponieważ jelito nie było dostatecznie oczyszczone, teoretycznie badanie może być w pewnym stopniu nieobiektywne. Trudno bowiem ocenić jaki fragment jelita udało się dokładnie zbadać. Tak naprawdę powinien się o tym wypowiedzieć lekarz, który wykonywał kolonoskopię. Skoro jednak nie zalecił powtórzenia badania, to zapewne nie ma takiej potrzeby. Dodatkowo skoro zostało napisane, że esica jest prawidłowa to bez wątpienia ten odcinek jelita był oceniony dokładnie. Znaczna kurczliwość jelita może być natomiast objawem nieswoistych zapaleń jelit, zespołu jelita nadwrażliwego i wielu innych. O tym co taki wynik oznacza dla Pani proszę porozmawiać z lekarzem gastroenterologiem, który prowadzi Pani leczenie.