Drenaż limfoceli i stan po histerektomii, adneksektomii, omentektomii i limfadektomii

Mam 53 lata , 3 miesiące po operacji histerektomii, adnexektomii, omentektomii i limfadektomii.Niestety mam problemy z limfocelami. Miesiąc temu jedna limfocela o wymiarach 11,5 cm była już drnażowana, teraz powstały następne o wymiarach 5,8 cm i 4,5cm.w lewym podbrzuszu. Towarzyszy przy tym narasający ból. Moje pytanie jak duża musi być limfocela do punkcji lub dranażu. Moja Pani Doktor tweirdzi ,że można jeszcze odczekać z punkcją.Dziękuję za odpowiedż.

Zbiorniki chłonne pojawiają się niekiedy po leczeniu chirurgicznym. Nie ma bezwzględnych wielkości nakazujących podejmowanie drenażu. Decyzje podejmuje się na bieżąco na pdst. badania lekarskiego, oceny USG, dynamiki zmian. Większość zbiorników wchłania się samoistnie nawet po wielu miesiącach.

Dr n. med. MichaĹ KÄkol

Szanowna Pani - jeżeli tego typu torbiele dają dolegliwości bólowe, rozmiar kwalifikujący do drenażu nie ma znaczenia.
Osobiście, w Pani przypadku ja bym podjął decyzję o punkcji.
Pozdrawiam, dr n.med. Wojciech Kawiorski, specjalista chirurg