Powikłania po histerektomii

Dzień dobry. U mojej mamy po histerektomii pojawiły się powikłania: przepuklina brzuszna oraz przetoka jelitowo-pochwowa. Chirurg z Bydgoszczy, u którego mama była na wizycie poinformował ją, że w wypadku operacji jest bardzo duże ryzyko zgonu. Oraz ponadto, że jedyną metodą leczenia przetoki jest wyłonienie stomii ( z założenia tymczasowej, lecz bez gwarancji tymczasowości). Czy naprawdę nie ma innej możliwości? Gdzie mam szukać pomocy dla mamy? Dziękuję - Estera.

Dr n. med. Wojciech Kawiorski

Szanowna Pani - bez badania bezpośredniego jestem w stanie ocenić stanu zdrowia i ew. niebezpieczeństwa zabiegowego.
Decyzja o znieczuleniu należy do anestezjologa - w przypadku przetoki konieczne jest takie postępowanie - ( stomia czasowa ). Jeżeli przepuklina nie daje dolegliwości - nie jest konieczne jej operowanie.
Pozdrawiam serdecznie, dr.n.med. Wojciech Kawiorski, specjalista chirurg, Kraków

Za mało wiem o przebiegu i efekcie końcowym operacji , abym mógł się wypowiedzieć autorytatywnie!!! Proponuję słuchać się lekarzom obecnie prowadzącym!! zż