Duszności - co jest przyczyną?
Witam. Jestem chłopakiem i mam 15 lat. Ostatnio mam dużo problemów zdrowotnych. Od ok. 3 miesięcy mam zaburzenia rytmu serca (raz bije mocno, raz słabo, a czasem gwałtownie przyspiesza i zwalnia) oraz duszności. Nie mogę wziąć głębokiego wdechu, tylko płytkie. Przez kilka dni kłuło mnie serce oraz płuca. Czułem również ból w plecach w okolicy płuc. Od miesiąca, codziennie mam suchość w gardle. Do dziś czuję, jakby coś mi je ściskało (dokładnie pod gulą na szyi) i również odczuwam dyskomfort przy przełykaniu. Jestem trochę osłabiony i często mam ataki przygnębienia. Jak tylko sobie coś wyobrażę, od razu panikuję i robi mi się gorąco i duszno. Już nie wiem, co o tym sądzić. Bardzo mi to przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Zauważyłem też, że zrobiły mi się dwie gule pod żuchwą (z prawej i lewej strony) oraz dziwne chrząstki, które mogę tak jakby "wcisnąć". Zaraz po zjedzeniu czegokolwiek, mam zgagę i gdy chcę mi się odbić, nie mogę i wtedy tez robi mi się bardzo duszno. Mam te objawy szczególnie po wysiłku. Badania, które miałem robione: RTG klatki piersiowej - wszystko poprawnie morfologia krwi + żelazo, magnez i TSH - w normie spirometria - w normie spirometria po teście wysiłkowym (bieganie na bieżni) - w normie Lekarz wykluczył przyczyny pulmonologiczne oraz alergologiczne. Za kilka dni idę do laryngologa i jeszcze muszę zarejestrować się do kardiologa. Proszę o pomoc, bo naprawdę się martwię. Przeszkadza mi to w codziennych zajęciach. Pozdrawiam. EKG - w normie Wystarczy, że wejdę po schodach i już serce bardzo mocno mi wali oraz mam duszności. Alergolog przepisała mi v*** na duszności, aczkolwiek nie specjalnie pomaga. 28 stycznia idę do pulmonologa. Jeszcze czeka mnie wizyta u kardiologa. PROSZĘ O POMOC.

MĘŻCZYZNA, 15 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
Po wykluczeniu zaburzeń dotyczących układu oddechowego prawdopodobna przyczyna dolegliwości mogą być napadowe zaburzenia rytmu serca. Niestety ich zdiagnozowanie może być trudne-w związku z ich okresowym zwykle krótkotrwałym u młodych osób występowaniem z dużym prawdopodobieństwem nie wychwyci ich pojedyncze badanie EKG, 24-godzinna jego rejestracja metoda Holtera również może ich nie odnotować.
Dobrze jednak iż zapisał się  Pan do tych dwóch pozostałych specjalistów-kardiologa i laryngologa. Jeśli przeprowadzone badania nie wykażą nieprawidłowości, a specjaliści nie znajda przyczyny, mogą być to dolegliwości na tle psychogennym. Z opisu wynika, że jest Pan osoba dość emocjonalnie podchodząca do wielu spraw, a tło psychogenne jest w przypadku takich osób szczególnie częste.
Pozdrawiam