Endometrioza a niski poziom progesteronu

Rok temu podczas laparoskopii zdiagnozowano u mnie endometriozę. Mam 30 lat i bardzo chcę mieć dzieci (nigdy nie byłam w ciąży). Razem z mężem staramy się o dziecko od ponad 2 lat. W zeszłym tygodniu zrobiłam badanie progesteronu we krwi (byłam w 18 dniu cyklu), wynik 0,06 ng/ml i dodatkowo od tygodnia brałam lek D***. Czy endometrioza może powodować niski poziom progesteronu, czy może przyczyna leży gdzie indziej?

Witam serdecznie!

Faktycznie Pani poziom progesteronu jest bardzo niski. Przyczyn takiego stanu jest wiele. Jedną z nich niewątpliwie jest endometrioza. Niestety na podstawie krótkiego opisu nie można jednoznacznie wykluczyć innych przyczyn zaburzenia. Taką możliwość ma jednak ginekolog, który po przeprowadzeniu wywiadu i przeanalizowaniu dotychczasowych wyników badań będzie miał możliwość ustalenia właściwej przyczyny problemu.

Pozdrawiam