Erytrocyty 5,12 i RDW-SD 32,5 u 38-latki

Co znaczą Erytrocyty 5,12 (norma 3,68-4,92) RDW-SD32,5 (dla normy 35,1-43,9) czy świadczy to o chorobie?

Jeśli są to jedyne nieprawidłowości i nie występują żądne inne objawy raczej nie oznacza to nic groźnego (np nadprodukcja erytrocytów po intensywnym wysiłku z lekkim niedoborem żelaza). W wolnej chwili może się Pan/Pai udać do lekarza POZ, który zbada czy nie ma innych nieprawidłowości.

Lek. Grzegorz Borstern

Szanowna Pani, nie koniecznie jest to objaw choroby. Erytrocyty podniesione świadczyć mogą o małym uzupełnieniu płynu w okresie przed badaniem. To korelowałoby z wynikiem RDW.
Proponuję powtórzyć badanie.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości proszę o kontakt internetowy: ZnanayLekarz.pl – Tam znajdzie Pani wszystkie informacje kontaktowe.
Pozdrawiam, Dr n. med. Wojciech Kawiorski, Specjalista Chirurg Ogólny, Chirurg Gastroenterologiczny, Chirurg Onkologiczny, Gastrolog, Proktolog.