Gruczolakowłókniak i co dalej?

Witam serdecznie! W marcu po uprzednim USG i biopsji stwierdzono u mnie B2 fibroadenoma. Wiem, że jest to gruczolakowłókniak, ale co oznacza symbol B2? Po dwóch tygodniach od biopsji podczas badania piersi zauważyłam, że przy mocniejszym ściśnięciu sutka wydobywa się z niego płyn o zabarwieniu ciemnobrązowym. Pragnę dodać, że pierś była i jest obolała, co sprawia dyskomfort oraz trudności w noszeniu dziecka przy piersi. Lekarz zalecił połykanie przez okres 2 miesięcy naudicelle caps. Dziś mamy już czerwiec, co prawda wyciek jest mniejszy, ale pierś nadal jest obolała. W związku z tym, iż jestem poza granicami kraju co radziłaby/radziliby mi Pani/Pan zrobić? Co oznacza wyciekająca wydzielina, skąd ona może się wydobywać i dlaczego? Niestety od tutejszych lekarzy trudno było mi wydobyć odpowiedzi na powyższe pytania.

ponad rok temu

Witam serdecznie,

B2 w kategorii rozpoznań mikroskopowych oznacza po prostu zmianę niezłośliwą.

Nie mogę niestety do końca ustosunkować się do opisywanych przez Panią dolegliwości, nie znając podstawowych informacji takich jak Pani wiek, czy karmiła Pani niedawno piersią, czy w rodzinie były przypadki zachorowań na raka piersi, a także czy są jakieś problemy z miesiączkowaniem itp. Konieczne jest także badanie oraz ocena wizualna zabarwienia wydzieliny.

Wyciek z piersi może utrzymywać się do roku po zakończeniu karmienia piersią, natomiast ma wtedy zabarwienie mleczne lub przezroczyste. Wyciek brunatny może wiązać się z występowaniem w piersi tzw. brodawczaka, czyli łagodnego guzka, który rozwija się w przewodach mlekowych. Rozpoznanie można postawić za pomocą USG lub czasami konieczne jest wykonanie tzw. galaktografii - tzn. do przewodów mlekowych na szczycie brodawki wprowadza się kontrast, a następnie ogląda pod RTG. Czasami także wyciek pobiera się do badania mikroskopowego.

Czasami także wyciek może wiązać się z zaburzeniami hormonalnymi - zbyt wysokim poziomem prolaktyny, co zazwyczaj powoduje także zaburzenia miesiączkowania.

Pozostaje Pani zatem jednak wizyta u lekarza i domaganie się wykonania badań dodatkowych.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co to jest gruczolakowłókniak?

Moja córka w wieku 25 lat dowiedziała się, że ma w prawej piersi guzek. Po badaniu cytologicznym guzek został określony jako gruczolakowłókniak. Umiejscowiony jest dosyć głęboko. Wynik bada, cytuję, " W rozmazach widoczna kwasochłonna treść, dość liczne płaty komórek nabłonkowych o niewielkim stopniu atypii, komórki mioepitelialne". Bardzo proszę o wytłumaczenie, co to takiego i czy zabieg konieczny?
ponad rok temu

Szanowna Pani!

Gruczolakowłókniak to łagodny guzek piersi. Powstaje najczęściej u młodych kobiet (przed 30. rokiem życia) wskutek dużej ilości estrogenów i rozrostu tkanki gruczołowej oraz włóknistej w piersi. Leczeniem z wyboru jest jego usunięcie, ponieważ pozostawiony - systematycznie rośnie i może osiągać duże rozmiary (nawet do 5 cm), a w rzadkich przypadkach może także ulegać zezłośliwieniu. Stanami sprzyjającymi szybszemu wzrostowi guza jest m.in. ciąża oraz stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy to gruczolakowłókniak?

Witam,

W lipcu kończę 17 lat. Trzy dni temu zaczęła boleć mnie prawa pierś, w skutek tego sama się zbadałam i pod sutkiem wyczułam guzek, strasznie się przestraszyłam, czekałam z myślą, że może zaniknie, ale ból nadal się pojawia co jakiś czas. Guzek jest przesuwalny. Co mam robić? Czy to tylko gruczolakowłókniak, czy może coś poważniejszego?

Bardzo proszę o szybką odpowiedź i z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy serdecznie,


Gruczolakowłókniak jest łagodną zmianą piersi. Powstaje najczęściej u kobiet poniżej trzydziestego roku życia. Powodem zazwyczaj jest rozrost tkanki gruczołowej i włóknistej piersi, a także wysoki poziom estrogenów.
W Pani przypadku, ze względu na wiek, z dużym prawdopodobieństwem można wykluczyć nowotwór złośliwy piersi. Jeśli jednak zmiana będzie się powiększać lub cokolwiek Panią zaniepokoi, należy udać się na wizytę do lekarza specjalisty ginekologa.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty