Grzybica paznokci i stóp a wyniki badań

Witam lekarz zdiagnozował u mnie grzybicę paznokci stóp , badanie pierwsze jest ujemne , posiew ujemny paznokcie nie przejawiają symptomów opisywanych jako oznaki tej choroby , dermatolog upiera się przy grzybicy przepisał mi mykonolak i orungal , proszę o odpowiedz czy to możliwe żeby wyniki wyszły ujemnie a lekarz upierał się przy diagnozie pozdrawiam

Grzybica paznokci ma stosunkowo typowy obraz kliniczny, natomiast rozpoznanie stawiane jest zawsze po badaniach mikologicznych. Badania te charakteryzują się stosunkowo niską czułością toteż możliwe są wyniki fałszywie ujemne. Przyjmuje się, że trzykrotne negatywne badanie mikologiczne wyklucza grzybicę paznokci.