Guz na głowie trzustki w badaniu komputerowym

Badanie komputerowe wykazało guza na głowie trzustki, lekarz stwierdził, że jest to nieoperacyjny guz, nacieka on na dwunastnicę, początkowy odcinek jelita czczego oraz PŻW. Powiększone węzły pnia trzewnego do śr. 17 mm. Operowany, potwierdzono nieoperacyjność guza i wykonano zespolenie PŻW i żołądka z jelitem cienkim, pobrano wycinek z guza trzustki. Rozpoznanie patomorfologiczne: 1.2 Acinar cell carcinoma CK(+), chromogranina(-) , synaptoficzna(-) Ki67(+) w około 20% komórek guza, trypsyna(+) ogniskowo Marker trzustki w normie, natomiast marker wątroby 13 800. Czy w takim przypadku można usunąć trzustkę? A jeśli nie? jakie zastosować leczenie? Dlaczego marker w chorej trzustce jest dobry a w wątrobie taki duży?

Już próba usunięcia guza trzustki była podjęta. Niestety guz jest nieoperacyjny i dlatego nie została trzustka wycięta tylko wykonano zespolenia zabezpieczające przewód pokarmowy i drogi żółciowe przed następstwami zamknięcia ich (niedrożności) przez nowotwór. Nowotworem jest rak groniasty i jest to nowotwór złośliwy. W przypadku tak zaawansowanego raka, w którym wykonano tylko leczenie chirurgiczne objawowe, a nowotwór pozostał raczej jedynie można zastosować chemioterapię paliatywną. O tym jednak musi zadecydować ostatecznie onkolog po określeniu stanu klinicznego pacjenta. Nie wiem o co dokładnie Panu chodzi co do markerów trzustki i wątroby. Pisze Pan nieprecyzyjnie. Markery stosowane są do pomocy w określaniu (diagnozowaniu, prowadzeniu leczenia) pewnych typów nowotworów (jednak nie jest to nigdy czynnik świadczący o 100% rozpoznaniu). Markerami takimi są np. w przypadku raka trzustki Ca 19-9, raka jelita grubego CEA, a nowotworów pierwotnych wątroby AFP. Może chodziło Panu o parametry uszkodzenia trzustki (enzym lipaza czy amylaza) i wątroby (enzym ASPAT, ALAT, FA, GGTP). Proszę o konkretne szczegółowe wyniki badań laboratoryjnych. W przypadku zatkania dróg żółciowych przez guz trzustki parametry uszkodzenia wątroby będą znamienne.