Guz nadnerczy w wyniku badania tomografii komputerowej jamy brzusznej

Panie doktorze,

proszę o pilną interpretację wyniku tomografii komputerowej jamy brzusznej. Sprawa jest naprawdę ważna, bo w niedzielę wyjeżdżam na kilka miesięcy za granicę (podpisany kontrakt), a dzisiaj dostałam wyniki tomografii - nie mam możliwości dostania się do lekarza (najbliższy termin u rodzinnego: 26.06.13!

"Niejednorodny guz nadnercza lewego z punktowymi zwapnieniami o wsp. osłabienia promieniowania przed kontrastem 8-20 J.H. i wzmacniającym się do 66-100 J.H." (To jest napisane tłustym, powiększonym drukiem), pozostałe organy: wątroba, pęcherzyk żółciowy, śledziona, trzustka, nerki, pęcherz - OK , bez zmian ogniskowych. Jeszcze zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa (o tym wcześniej wiedziałam) w odcinku L-S kręgosłupa pod postacią obniżenia wysokości krążków międzykręgowych L4/5 L5/S1 i ich wypuklin oraz sklerotyzacji w trzonie S1. Czy to nowotwór złośliwy? Czy dalsza diagnoza może poczekać kilka miesięcy (stracę pracę), czy jest niezbędna natychmiast? Inne badania: krew, mocz (podaję tylko te niewłaściwe wartości): Hemoglobina 15,2 H; Hematokryt 45,3 H; Eonzycyty 0,9 L; Cholesterol całkowity 328 H; Cholesterol HDL 52; Cholesterol LDL 241 H; Trójglicerydy 175 H; Glukoza na czczo 113, a 2 godz. po śniadaniu 91; Mocznik 13 L; ------- ciężar wł. moczu 1,010 L; robiłam markery (chyba OK); CA-125 10,36; CA-15-3 19,47; CA-19,9 0,60; CEA; wynik w surowicy 2,54; -------- Wcześniej USG jamy brzusznej: ....."obie nerki położone typowo o prawidłowej wielkości i grubości warstwy miąższowej. Nerka prawa bez cech zastoju, bez cech kamicy. W nerce lewej w kielichu środkowym złóg 8 mm. Nerka bez cech zastoju. Pola nadnerczowe wolne"..... Byłam u urologa - stwierdził, że nic na razie nie robić, obserwować. Przepisał tylko Vesicare (mam częste parcie na mocz). Poza tym: 3 lata temu miałam resekcję prawego jajnika z ogromną cystą gronową i wyciętą cystę czekoladową z lewego jajnika (wynik histopatologiczny - OK). W młodości lekka niedoczynność tarczycy i wole guzowate (oba płaty powiększone). Od operacji odstąpiono, bo scyntygrafia przedoperacyjna nie wykazała ognisk zapalnych. Endokrynolog zalecił mi tylko zażywanie jodu (Kelp), no i ryby. Serdecznie dziękuję za pilną odpowiedź!

Lek. Marta Gryszkiewicz

Dzień dobry, z wynikiem tomografii komputerowej powinna się Pani NIEZWŁOCZNIE zgłosić do onkologa. Przypominam, że do poradni przyszpitalnych Centrum Onkologii w całej Polsce nie jest potrzebne skierowanie. Niestety nie dysponuje pełnymi badaniami, tylko wycinkami, które uznała Pani za ważne, czego efektem jest brak spójności informacji. Nie ma np. zawartych szacowanych wymiarów guza nadnercza oraz jednostek w jakich zostały określone poszczególne badania (różne laboratoria stosują różne metody oznaczania). Zmiany zwyrodnieniowe w odcinku lędźwiowym są typowe dla osób po 50 roku życia. Jeśli nie dają dolegliwości bólowych, nie są powodem do niepokoju. Dalsza diagnostyka guza nie powinna zostać odroczona gdyż, jeśli opisany w TK guz jest nowotworem nadnercza, za kilka miesięcy proces może być dużo bardziej zaawansowany i trudniejszy do leczenia lub kwalifikujący się wyłącznie do leczenia paliatywnego. Jest to rzadki nowotwór złośliwy. Nie ma markerów nowotworowych typowych dla guzów nadnercza. Z wyników laboratoryjnych - hemoglobina i hematokryt są w normie. Eozynocyty - jak rozumiem chodzi o ich odsetek procentowy są na zbyt niskim poziomie, jednak bez pozostałych wyników nie jestem w stanie zinterpretować, co może być przyczyną. Cholesterol całkowity i LDL są bardzo wyraźnie podwyższone. Cholesterol HDL znajduje się w dolnej granicy normy, co również przy tak zaburzonych poziomach LDL, cholesterolu całkowitego i trójglicerydów nie może być uznawane za normę. Powinna Pani tę kwestię skonsultować z lekarzem rodzinnym, który z pewnością wdroży leczenie farmakologiczne. To samo tyczy się poziomu glukozy. Glikemia na czczo jest nieprawidłowa - powinna Pani wykonać test doustnego obciążenia 75 g glukozy z oznaczeniem glikemii w 120 minucie, celem weryfikacji czy jest to tylko nieprawidłowa glikemia na czczo, nieprawidłowa tolerancja glukozy czy już cukrzyca. Osobiście zalecam jak najszybszą diagnostykę i ewentualne wdrożenie leczenia guza nadnercza oraz wdrożenie farmakoterapii w przypadku zbyt wysokiego cholesterolu (znacznie zwiększone ryzyko chorób serca). Powinna Pani także skontrolować swoje ciśnienie krwi. Decyzja oczywiście należy do Pani, jednak proszę pamiętać, że praca jest ważna, ale nie najważniejsza w życiu. Pozdrawiam