Guz płuca lewego, komórki raka niedrobnokomórkowego, prawdopodobnie gruczołowego
Dzień dobry Lokalizacja płuco lewe - dolne pole. Rozpoznanie: Guz płuca lewego. Komórki raka nie drobnokomórkowego, prawdopodobnie gruczołowego -to wynik biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej. Natomiast TK klatki piersiowej ze wzmocnieniem kontrastowym to"w części obwodowej segmentu 8 płuca lewego obecna jest zmiana guzkowo-włóknista średnicy 15 mm. Zmiany typu mlecznej szyby tkanki płucnej segmentów podstawnych płatów dolnych obu płuc. To wynik mojego partnera. Proszę serdecznie o interpretację .

MĘŻCZYZNA, 67 LAT ponad rok temu
Witam ,podane opisy wskazują na obecność raka niedrobnokomórkowego segmentu 8 płuca lewego w postaci guza średnicy 15mm! Nic jaśniej nie da się napisać!!! Leczenie i rokowanie jest zależne od rodzaju raka drobnokomórkowego! Szczególy proszę omawiać z onkologiem prowadzącym! z.żurawski
Ocenia się, że około 75 % chorych z zaawansowaną chorobą nowotworową wymaga stałego leczenia przeciwbólowego. W grupie chorych z przerzutami nowotworowymi odsetek ten sięga 100 %.
Ból jest wywołany bezpośrednio przez guz nowotworowy oraz w wyniku niszczenia tkanek otaczających; naciekania nerwów, tkanek miękkich, kości i narządów wewnętrznych. Często jest spowodowany zaburzeniami funkcji innych narządów, uszkodzonymi przez rozrastający się nowotwór.
Ból może być też następstwem leczenia samej choroby nowotworowej. Przykładem jest ból tkanek, rozciętych podczas zabiegu operacyjnego, ból generowany przez uszkodzone w wyniku radioterapii nerwy, ból związany z zapaleniem tkanek, spowodowanym przez stosowane do leczenia nowotworów środki chemiczne (np. zapalenie pęcherza moczowego) lub ból wywołany przez zmiany popromienne.
Leczenie bólu, poza podawaniem środków przeciwbólowych powinno opierać się na ocenie jego przyczyny, a następnie wdrożeniu takiego sposobu postępowania, którego celem jest zlikwidowanie lub zmniejszenie tej przyczyny.
W leczeniu bólu nowotworowego opracowano skuteczny schemat postępowania tzw drabina analgetyczna. Schemat wyróżnia trzy stopnie intensywności leczenia - zależnie od poziomu odczuwania bólu. Farmakoterapia wg wskazań drabiny może być skuteczna u 70–90 % chorych z bólami nowotworowymi.
W leczeniu bólów nowotworowych powszechnie stosuje się również leki przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne oraz inne metody:
blokady
neurolizy
leczenie paliatywne.