Hemoroidy, katar i chrypa

Mam 56 lat, od roku zmagam się z hemoroidami, bardzo łatwo łapię katar i chrypę (klimat w sam), od 3 lat nie palę papierosów ale elektr., piję sporo piwa (tylko). Mam mało ruchu i wysiłku, jadam 2x/dzień choć zdrowo, do 50 nigdy nie chorowałem. Czy to już sks?.

Dzień dobry,

Jeśli to możliwe, proszę zrezygnować również z papierosów elektronicznych - zawierają m.in. rakotwórczy arsen i trwają badania, czy nie są bardziej szkodliwe od zwykłych papierosów z uwagi na inne substancje chemiczne obecne we "wkładach". Hemoroidy mogą wynikać m.in. z przeciążenia wątroby alkoholem, więc radziłbym ograniczyć ilość spożywanego alkoholu i zastosować jakieś leczenie, które zmniejszy dolegliwości, plus leki regenerujące wątrobę. Jeśli łapie Pan często infekcję górnych dróg oddechowych warto pomyśleć o jakiejś szczepionce - np. doustnej, która zwiększy Pana odporność.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz