Interakcje leków przeciwdepresyjnych z alkoholem

Chciałbym się dowiedzieć, jakie mogą być konsekwencje spożycia alkoholu podczas stosowania leku Mirzaten. W literaturze psychofarmakoterapii znalazłem informację, że lek może nasilać hamujące działanie alkoholu na OUN, ogólne ryzyko interakcji bądź przedawkowania leku jest niewielkie, że nie wpływa on na stopień wchłaniania etanolu i odwrotnie. Na ulotce do tego leku jest jedynie informacja, że łączne spożycie wyżej wymienionych środków może powodować uspokojenie i senność. Z tego co zrozumiałem hamujące działanie na o.u.n oznacza w tym wypadku hamowanie uwalniania serotoniny i noradrenaliny a także innych neuroprzekaźników poprzez receptory GABA. Czyli skutki uboczne takiego połączenia to zwiększony stopień upojenia.

Chciałbym wiedzieć, czy takie połączenie może być niebezpieczne dla życia bądź też dla konkretnych organów takich jak; nerki, serce wątroba oraz czy istnieje zgorzenie śpiączką, zatrzymaniem krążenia bądź porażeniem dróg oddechowych tak jak w przypadku leków z grupy benzodiazepin. Jestem osobą, która nie nadużywa alkoholu, przy tym leku wypijam maksymalnie 3 piwa raz na 2 miesiące (z tego co się dowiedziałem od różnych lekarzy taka ilość jest bez wpływu na organizm), ale za miesiąc czeka mnie sylwester i zastanawiam się czy nie zaprzestać przyjmowania laku przez 1-3 dni tak aby jego poziom spadł do minimum (zapewne minie trochę czasu nim zacznie znowu działać) i wtedy się napić większej ilości bez strachu. Nie mam ochoty omijać ciągle wszystkich takich okazji ( nie spożywałem alkoholu do wakacji przez okres 2 lat)

Dodam, że nie mam już depresji od roku, ale przyjmuję lek ze względu na zaburzenia snu. Przyjmuje ponadto lek o nazwie Lamitrin (na ulotce nic nie ma o interakcjach z alkoholem), ale planuje go odstawić przed sylwestrem (mój psychiatra o tym wie). Powyższe pytania wynikają ponadto z pewnej niekonsekwencji w informowaniu pacjentów o takich interakcjach, gdyż mój poprzedni lekarz mówił, że leki przeciwdepresyjne takie jak ssri, trazodon, mirtazapina i wiele innych nie wchodzą w interakcje z alkoholem, natomiast każdy może takie połączenie inaczej odczuć i niektóre osoby mogą się poczuć gorzej, ale nie jest to niebezpieczne. Z kolei moja nowa lekarka twierdzi, że mirzaten i alkohol się łączy - wprawdzie takie połączenie nie będzie niebezpieczne dla życia i nie będzie ono silne, ale co do zasady na razie powinienem się wstrzymać, bo działa pro-depresyjnie i że za 2 miesiące jak dłużej popracuje zawodowo to będę mógł o tym pomyśleć.

Ja uważam, że nie powinienem sobie odmawiać przyjemności, bo to może paradoksalnie mieć zły wpływ na moją psychikę (wiem, że państwo poprą zdanie mojej lekarki), natomiast lekarze pierwszego kontaktu mówią, że to różnie bywa i że niektóre leki przeciwdepresyjne nie wchodzą w szkodliwe interakcje z alkoholem. W internecie natomiast jedni piszą, że absolutnie nie wolno, inni że nie ma ku temu przeszkód. Wiem, że o wszystkim należy informować lekarza i tak też uczyniłem, ale chciałbym zasięgnąć porady osoby bezstronnej. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie!

W ulotce leku/informacji w indeksie leków jest faktycznie adnotacja dotycząca unikania alkoholu w trakcie stosowania mitrazapiny. Jest to związane z podobnym mechanizmem działania hamującego na OUN. Zatem w trakcie jednoczesnego spożycia leku i alkoholu może dojść do nasilenia objawów depresji oraz zaburzenia czynności motorycznych (czyli upośledzenie sprawności kończyn, osłabienia, zmniejszonego refleksu, zawrotów głowy).

Zaleca się unikanie spożycia alkoholu głównie na początku stosowania leku. W miarę dalszego stosowania, możliwe jest umiarkowane spożycie alkoholu i jest to głownie uzależnione od samopoczucia pacjenta. Oznacza to, że nie ma ryzyka rozwoju powikłań toksycznych, uszkodzeń narządowych itp.

Umiarkowane spożycie alkoholu oznacza przykładowo 2 piwa lub 2 kieliszki wina tygodniowo.

Nie jest natomiast wskazane odstawienie leku ze względu na przewidywane większe spożycie alkoholu, ze względu na możliwość nasilenia objawów choroby podstawowej. Kompromisem byłoby po prostu uniknięcie większej ilości alkoholu na rzecz 2-3 kieliszków wina lub szampana podczas imprezy.

Pozdrawiam serdecznie, Lek. med. Agnieszka Barchnicka