Interpretacja wyników badania CEA i tomografii komputerowej jamy brzusznej

Żona od 13 lat ma zdiagnozowaną kolagenozę, od roku są bardzo złe wyniki z ANA P/c. jądrowe - 155,2 IU/ml. Lekarz ostatnio zlecił badanie amylazy w surowicy, wynik 160 u/l. Ze względu na to, że żona skarży się na bóle brzucha opasujące, lekarz zlecił wszystkie badania: 1- Panendoskopia, wynik w normie (bez zmian). 2 - USG jamy brzusznej - wynik w normie (bez zmian). 3 - Kolonoskopia - wynik: Melanozaa wstępnicy. 4 - Wykonano również markery rakowe: CEA wynik 4,9 ng/ml (Żona nie pali) i Ca 19-9 GI-MA wynik 9,19 U/ml. Kolejno wykonano TK i stwierdzono: w prawym płacie wątroby podprzeponowo ognisko hypodensyjne śr. 11 mm - nieulegające wznowieniu po podaniu CM w fazie tętniczej. W związku z powyższym mam pytanie, co może oznaczać tak wysoki wynik z CEA i co oznacza ten wynik z TK (ognisko hypodensyjne). Proszę również o wskazówkę, do lekarza jakiej specjalności żona powinna udać się z tymi wynikami? Za odpowiedź serdecznie dziękuję.

Nie podał Pan dokładnych norm dla markera CEA (czasami są różne w różnych laboratoriach). Z reguły norma mieści się w zakresie 3,5-4,0 ng/ml. Wynik 4,9 tylko w nieznaczny sposób przekracza normę. Taki wynik nie budzi podejrzeń występowania procesu nowotworowego. Ten marker jest niespecyficzny i czasami może być podniesiony nawet, gdy w organizmie występuje jakieś niewielkie ognisko zapalne. Nie ma powodu do niepokoju. Zmiana ogniskowa hypodensyjna w wątrobie raczej wskazuje na łagodny charakter. Być może to jakaś torbiel, może ogniskowy przerost guzkowy, może ogniskowe stłuszczenie wątroby. Trzeba w takim wypadku zastanowić się nad pogłębieniem diagnostyki (wykonanie np. NMR). Tak niewielka zmiana w wątrobie raczej wymaga tylko okresowej kontroli (co np. 6-12 miesięcy tomografii komputerowej, w późniejszym czasie nawet rzadziej jeśli nie będzie ulegała zmianie). Oczywiście wyniki badań musi ostatecznie ocenić lekarz, który zlecił te badania. On ostatecznie podejmie decyzję co do dalszego postępowania. Wyniki raczej nie wymagają specjalistycznych konsultacji. Może bóle są pochodzenia neurologicznego.