Interpretacja wyników badania USG u chorej na niedoczynność tarczycy

Witam! Od ośmiu lat leczę się na niedoczynność tarczycy. Przez cały ten okres zażywam Letrox. Obecna dzienna dawka to 75 przy TSH 1,3. W minionym tygodniu poddałam się badaniu USG z którego otrzymałam opis badania o treści: - tarczyca dwupłatowa z zachowaną cieśnią o średnicy 3 mm; - prawy płat o wymiarach 14x19x34mm; - lewy płat o wymiarach 10x17x28mm; - obniżona echogeniczność miąższu, o gruboziarnistej niejednorodnej echostrukturze, bez uwidocznionych zmian ogniskowych. Moje pytanie brzmi - czy podane powyżej wyniki badań sugerują pogorszenie mojego stanu zdrowia i potrzeby interwencji chirurgicznej, czy też zwiększenia dawki leku lub jego zmiany na inny?

Witam!

Nie ma powodów do niepokoju. Wyniki badań nie sugerują konieczności interwencji chirurgicznej.

Nie można stwierdzić, czy Pani stan zdrowia uległ pogorszeniu, ponieważ nie można porównać dostępnych wyników do badań poprzednich.

Jeżeli chodzi o wynik badania TSH - jest on prawidłowy. Nie wymaga Pani zmiany dawki, ani zmiany leku na inny. Świadczy on o tym, że suplementacja hormonami tarczycy jest jak najbardziej prawidłowa.

W badaniu USG stwierdza się prawidłową budowę anatomiczną tarczycy (dwa płaty oraz cieśń), o prawidłowej wielkości. Obniżona echogeniczność oraz niejednorodna, gruboziarnista struktura świadczy o występowaniu zmian zapalnych w obrębie tarczycy (być może niedoczynność tarczycy w Pani przypadku ma właśnie taki charakter - mogło to być oceniane na postawie wcześniejszych badań - np. przeciwciała anty-TPO oraz anty-TG, które świadczą o występowaniu autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy, chorobie Hashimoto). W badaniu brak jest zmian ogniskowych, czyli potocznie guzków. Wynik badania nie powinien budzić niepokoju.

Pozdrawiam serdecznie!