Interpretacja wyników biopsji guza piersi - czy opis wskazuje na nowotwór złośliwy?

Witam.

U mojej mamy, podczas USG, wykryto guza lewej piersi i skierowano na biopsję. Opis jest następujący: opis makroskopowy: badanie USG wykazało w piersi lewej na godz.1.00 ognisko śr. 5 mm mogące odpowiadać FA? lub wyspie tłuszczowej. W czasie BACC uzyskano szarokremowy, półpłynny materiał. Opis mikroskopowy: materiał biopsyjny utworzony ze strzępków tkanki włóknistej oraz drobnych płatów nabłonka przewodowego o zwykłym obrazie cytologicznym. Dodatkowo stwierdza się pojedyncze drobne gniazda komórek nabłonka przewodowego o odmiennym obrazie cytologicznym z niepokojącymi cechami jądrowymi. Skąpość tego materiału nie upoważnia do ostatecznego wnioskowania.Z uwagi na ten niepokój proszę rozważyć leczenie operacyjne (chirurgiczne, mammotomia) w celu usunięcia zmiany do ostatecznej weryfikacji histopatologicznej.

Proszę o interpretację opisu. Wiem, że ostateczna diagnoza będzie po usunięciu guza, ale z Pani doświadczenia, jak to wygląda na tym etapie? Czy opis wskazuje na nowotwór złośliwy? Proszę o odpowiedź, bardzo się denerwuję.

Z góry dziękuje i pozdrawiam.

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Na tym etapie trudno wnioskować o charakterze tego guzka. W obrazie hist-pat opisywane są pewne niepokojące cechy, które nie pozwalają na stwierdzenie, że guzek na pewno jest łagodny. Dlatego też z pewnością Mama powinna poddać się wycięciu guza - dzięki temu będzie można go zbadać w całości, co pozwoli na stwierdzenie na 100% czy jest łagodny czy złośliwy.

Pozdrawiam serdecznie.

Niestety przy wątpliwym wyniku biopsji nikt nie udzieli Pani ostatecznej odpowiedzi. Trzeba wykonać biopsję mammotomiczną i zbadać materiał pod mikroskopem.
dr Joanna Jędrys
Centrum Medyczne DBAJ O PIERSI
ul.Janickiego 1A Kraków