Interpretacja wyników morfologii u 31-letniej kobiety

Kobieta 31lat, prosze o interpretacje wynikow morfologii krwi. Wszystkie wyniki w normie poza WBC 10.20 (zawyzony, norma 3.50-10), MPV fL 8.1 (zanizony, norma 9-13) i LYM% 23.5 (zanizony, norma 25-45). Nie sa to duze roznice od normy ale chce sie upewnic ze nic sie nie dzieje albo na co zwrocic uwage. Pozdrawiam Kasia

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Po pierwsze proszę pamiętać, że nie powinno się interpretować pojedynczych wyników morfologii, a pełny wynik. Ponadto każdy wynik badań laboratoryjnych powinno się oceniać w oparciu o dane kliniczne. Tak niewielkie nieprawidłowości mogą być bowiem zarówno wynikiem przebytej infekcji (w trakcie normalizacji) jak i np. aktualnie trwającej. Obniżony poziom MPV, przy prawidłowej ilości płytek nie ma znaczenia klinicznego. W celu uzyskania bardziej szczegółowych danych proszę skonsultować się z lekarzem, który zlecił wykonanie badania.