Interpretacja wyniku badania MRI odcinka szyjnego kręgosłupa

Witam serdecznie!

Mam 36 lat i od ok. roku mam bóle karku, lewego barku oraz wrażenie osłabienia siły lewej ręki. Byłem 4 m-ce temu u chiropraktyka, który mnie poustawiał i wszystko było OK. Od ok. tygodnia mam ponownie bóle karku i szyi oraz lekkie zawroty głowy. Rok temu miałem robione MRI odcinka szyjnego kręgosłupa. Poniżej wynik : Lordoza szyjna zniesiona z tendencją do wtórnej kifozy w odcinku górnym. Krążki m-k odcinka szyjnego kręgosłupa z cechami zmian zwyrodnieniowych w postaci częściowego obniżenia sygnału. Zaznaczone zmiany zwyrodnieniowo wytwórcze na tylno bocznych krawędziach trzonów i w stawach m-k. Centralna lateralizująca na prawo wypuklina krążka m-k C2/3 z modelacją worka oponowego i redukcją rezerwy objętościowej kanału kręgowego. Towarzysząca ostofitozie okrężna wypuklina krążka C3/4 z modelacją worka oponowego, redukcją rezerwy płynowej kanału kręgowego i przewężeniem otworów m-k. Centralna wypuklina krążka C5/6 z niewielką modelacją worka oponowego. Rdzeń kręgowy bez zmian ogniskowych.

Ponieważ mój lekarz jest bardzo enigmatyczny, nie mogę się od niego nic dowiedzieć. Mam pytanie - jak bardzo jest źle z moim kręgosłupem? Czy mogę z tym pójść do kręgarza i czy to powinno pomóc? Jakie są rokowania?

Bardzo proszę o pomoc.

Witam serdecznie!

Jeżeli chodzi o interpretację wyniku badania rezonansem to wygląda to następująco: Lordoza szyjna to fizjologiczne wygięcie do przodu kręgosłupa w jego odcinku szyjnym. Zniesienie lordozy oznacza wyprostowanie tego wygięcia. Zaburza to prawidłowy rozkład sił działających na kręgosłup, sprzyjając tym samym między innymi powstawaniu zmian zwyrodnieniowych, do których już niestety u Pana doszło. Dodatkowym problemem są wypukliny czyli uwypuklenia krążka międzykręgowego (to jest taki żelowy amortyzator umiejscowiony pomiędzy poszczególnymi kręgami). Wypuklina powoduje zwężenia kanału kręgowego, w którym znajduje się rdzeń kręgowy i może powodować ucisk, a tym samym różne dolegliwości - min takie jak Pan opisuje. Jedynym sposobem postępowania jest początkowo rehabilitacja - czyli masaże (ale musi być certyfikowana osoba, posiadająca odpowiednie kwalifikacje), laseroterapia, terapia ciepłem oraz falami elektromagnetycznymi. Rehabilitant może pokazać także ćwiczenia które może Pan samodzielnie wykonywać w domu. Jeżeli zmiany są bardzo nasilone, dolegliwości nie ustępuję wtedy należy rozważyć leczenie operacyjne.

Pozdrawiam, Lek. med. Agnieszka Barchnicka