Interpretacja wyniku opisu gastroskopii

Witam! Prosiłem o wyjaśnienie otrzymanego opisu z gastroskopii: "Przełyk prawidłowy. Linia Z na granicy fałdów żołądkowych. Wpust na wprost bz, w inwersji lekko nieszczelny. Żołądek podatny na insuflacje powietrza, krzywizna mniejsza w dolnej części trzonu intensywnie zmieniona zapalnie z ogniskami zaniku błony śluzowej-pobrano biopsję do badania hist-pat. Antrum makroskopowo o cechach powierzchniowego procesu zapalnego drobnoplamiście zaczerwienione. Opuszka XII-cy, część zstępująca w normie." Proszę również o wyjaśnienie, dlaczego w tym przypadku została pobrana biopsja? Proszę w miarę możliwości o szybką odpowiedź, gdyż od piątku rano jestem cały w nerwach czy wszystko jest w porządku. Test ureazowy - silnie dodatni. Pozdrawiam

Lek. Paweł Baljon

Witam, opis Pańskiej gastroskopii świadczy o toczącej się infekcji bakterią Helicobacter pyroli. Stąd w opisie wziął się zapis dotyczący stanu zapalnego z ogniskami zaniku błony śluzowej. Pozostały opis jest prawidłowy. Proszę się nie niepokoić o dalsze rokowanie. Musi Pan udać się do lekarza rodzinnego, który to na podstawie otrzymanego wyniku zastosuje odpowiednie leczenie. Celem leczenia jest całkowite usunięcie bakterii zagnieżdżonej w błonie śluzowej żołądka, co określa się mianem eradykacji. W zdecydowanej większości przypadków osób z bezobjawowym zakażeniem Helicobacter pylori nie jest ona rutynowo stosowana. Dodam tylko, że około 80% populacji jest zarażonych H.pyroli, przy czym nie u wszystkich wywołuje ona objawy. Eradykacja zapobiega nawrotom choroby i w istocie prowadzi do trwałego wyleczenia chorego. Pobranie wycinków do badania histopatologicznego jest standardowym postępowaniem w takiej sytuacji, przez co nie naraża pacjenta na kolejne, dość nie przyjemne badanie jakim jest gastroskopia. Wykonuje się je w celu rutynowego sprawdzenia czy oprócz infekcji nie rozwija się choroba nowotworowa żołądka na podłożu zmian powstałych w błonie śluzowej. Wynik hist-pat należy odebrać osobiście w terminie wyznaczonym przez pracownie endoskopową. Jeżeli chodzi o test ureazowy polega on na nałożeniu kawałka błony śluzowej żołądka, pobranej podczas gastroskopii do bibuły nasączonej roztworem mocznika. Jeśli bakterie są obecne w materiale, nastąpi rozkład mocznika do amoniaku, co powoduje podwyższenie pH i zmianę zabarwienia bibuły. Najprawdopodobniej zostanie zastosowana u Pana eradykacja przy pomocy kombinacji 2 antybiotyków i 1 leku z grupy inhibitorów pompy protonowej.