Interpretacja wyniku USG Doppler
Witam, odebrałam wynik usg dopplerowskiego tt. domózgowych z następującym opisem: IMC po prawej O.8mm, po lewej 1.1mm , przepływ w lewej t.kręgowej prawidłowy , domózgowy, przyśpieszony prawa t. kręgowa wąska , bez obecności przepływu. Nie stwierdza się istotnych hemodynamicznie zaburzeń w przepływie oraz zwężeń w tt. szyjnych. Co oznacza powyższy opis?

KOBIETA, 72 LAT ponad rok temu
Lek. Rafał Gryszkiewicz
90 poziom zaufania
Witam,
opis badania oznacza, że w prawej tętnicy kręgowej nie ma przepływu krwi, jest to jedna z 4 tętnic zaopatrujących mózg w krew. U większości ludzi wszystkie tętnice łączą się ze sobą i w związku z tym zaburzenie przepływu w jednej z nich nie stanowi zagrożenia, ale w Pani przypadku nie ma pewności (badanie opisuje jedynie t. doprowadzające, badanie dopplerowskie nie jest w stanie "dosięgnąć" tętnic u podstawy mózgu), dlatego też zalecam zwrócenie się z wynikiem badania do lekarza kierującego / neurologa, celem dalszej diagnostyki i zlecenia ew. leczenia.
Lek. RafaĹ Gryszkiewicz
Proszę zwrócić się do neurologa, który zapewne zlecał wykonanie tego badania.
Nie ma nic groźnego ale wynik badania może pomóc neurologowi wyjaśnić ewentualną przyczynę zgłaszanych dolegliwości.