Jak leczyć grasicę?

Bardzo proszę o skomentowanie badania TK. W śródpiersiu przednim stwierdza się obecność nieprawidłowej tkanki o nieco zrazikowej strukturze, wielk. ok. 9x19mm, wzmacniającej się po podaniu środka kontrastowego mogącej odpowiadać "resztkowej" grasicy. W części tylnej płuca prawego na pograniczu pola środkowego i dolnego pojedyńcze podopłucnowe zagęszczenie drobnoguzkowe. Lekarz powiedział mi, że jest dobrze i nic z tym nie należy robić. Jestem zaniepokojona tym opisem i samopoczuciem. Dodam, że mój ojciec i jego brat zmarli na raka płuc, mój brat też się męczył i zmarł mając 53 lata we śnie, więc trudno sądzić co to mogło być, ale jego lekarz mówił też że wszystko jest dobrze. Chciałabym zapobiec pewnym nastepstwom chorobowym i jeżeli jest to coś poważnego to właściwie się leczyć. 1. Czy istnieje badanie krwi, plwociny, które ewentualnie potwierdziłoby grasicę bądź ją wykluczyło? (biopsja nie wchodzi w grę bo lekarz powiedział że jest to grasica i znajduje się ona 5 cm od szyi za mostkiem i nie ma podejścia) 2. Czy to, że po podaniu środka kontrastowego wzmacnia się struktura to dobrze czy źle? 3. Czy istnieje badanie, które mogłoby wykluczyć bądź potwierdzić raka płuc? (ta zmiana zagęszczenia drobnoguzkowego w tylnej części płuca prawego jest zbyt mała by zrobić biopsję) 4. Czy w TK jest możliwość oceny mięśnia sercowego i naczyń krwionośnych? Bardzo proszę o podpowiedź co z tym robić ? Ania.
ponad rok temu

Szanowna Pani,

Grasica to narząd limfatyczny obecny u dzieci, zanikający z wiekiem, nie zawsze całkowicie.

Wzmocnienie po podaniu kontrastu swiadczy o ukrwieniu struktury.

W diagnostyce raka płuc stosuje się następujące metody:

  • RTG klatki piersiowej-jednak nawet wynik prawidłowy nie wyklucza nowotworu
  • TK klatki piersiowej
  • PET-preferownaw porównaniu z TK, większa dokładność,
  • MR-w ocenie niektórych lokalizacji guza, np. w okolicy lub w obrębie kręgosłupa oraz guza szczytu płuca
  • badania cytologiczne-plwociny (kilkakrotne pobranie materiału znacznie zwiększa szanse rozpoznania), płynu z jamy opłucnej, popłuczyn  oskrzelowych, materiału z BAC(biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej)przezoskrzelowej lub transtorakalnej
  • bronchoskopia
  • mediastinoskopia-wziernikowanie śródpiersia,
  • wideotorakoskopia,
  • BAC lub badanie histologiczne obwodowych węzłów chłonnych z podejrzeniem przerzutu
  • jeśli ww. metody nie pozwalają ustalić rozpoznania noezbędna jest torakotomia
  • badania laboratoryjne-CEA, CK19, NSE (ich kliniczna użyteczność jest ograniczona)

Ocena serca i naczyń jest możliwa w specjalnych wariantach TK, ale nie jest to ocena zbyt dokładna, ponadto wiąże się z dużą dawką promieniowania jonizującego. Badania dla oceny serca i/lub naczyń należy wybrać w zależności od rodzaju poszukiwanej patologii.

Pozdrawiam serdecznie