Zapytaj lekarza

7 3 9 , 9 4 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak leczyć stan zapalny ślinianek?

Mam obniżone leukocyty, erytrocyty, hemoglobinę, hematokryt i APTT oraz podwyższone CRP. Nie ma czynnika reumatoidalnego i przeciwciał. Jest stan zapalny ślinianek przyusznych i nacieki limfocytarne na śliniankach oraz suchości oczu i jamy ustnej/ust od wielu lat. Czy mogę być spokojna? Powyższe wyniki badań chyba wykluczają choroby autoimmunologiczne? Proszę o pomoc
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Badania krwi - limfocyty

Limfocyty to komórki układu odpornościowego. Ich nadmiar i niedobór świadczy o tym, że w naszym organizmie dzieję się coś niedobrego. Pamiętajmy jednak, że ich ilość zależy m.in. od wieku. Więcej o badaniu i limfocytach opowie lek. Łukasz Kowalski.

Lek. Wojciech Zygmunt
73 poziom zaufania

Zależy jakie przeciwciała pani wykonywała. W przypadku zespołu nabytej suchości (zespół Sjogrena) charakterystyczne jest występowanie przeciwciał SS-A (Ro) i SS-B (La). Czynnik reumatoidalny i przeciwciała ANA mogą być ujemne. Zespół suchego oka i nacieki limfocytarne w śliniankach są silnym dowodem występowania tego zespołu. Warto wdrożyć głębszą diagnostykę. Pozdrawiam i życzę zdrowia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy