Nawracające zapalenie ślinianek i podejrzenie zespołu Sjögrena
Witam. Od pół roku mam nawracające zapalenia ślinianek, miesiąc temu byłam w szpitalu, w którym po badaniach wypisano mnie z podejrzeniem zespołu Sjögrena. Wyniki ANA2, wynik graniczny: Stwierdzono obecność przeciwciał przeciwjądrowych w mianie 1:100 dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia ziarnisty. Nie stwierdzono przeciwciał: SS-A SS-B nRNP Sm PM-Scl SCl-70 Jo-1. Czy taki wynik ANA2 wyklucza tą chorobę? Dodam, że na USG ślinianek wykryto torbiele, a wyniki badań CRP 6,37 mg/l i OB 31 mm.

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Lek. Izabela Ławnicka
98 poziom zaufania
Witam! Podane wyniki nie wydają się wskazywać na zepół Sjogrena. O szczegółach proszę jednak porozmawiać ze specjalistą reumatologiem.