Jak leczyć tą silną nerwicę?

Witam jestem kobietą mam 28 lat od paru miesięcy zmagam się z nerwicą lękową, Mam straszne nagłe ataki paniki nie potrafię już dłużej tego kontrolować najgorsze jest to że w tych momentach czuję że umieram serce mi Kołacze ręce się pocą oczy uciekają od jakiegoś czasu mam problemy z zasypianiem czujesz że gdy się kładę zamykam oczy już Zasypiam nagle otwieram oczy i wydaje mi się że nie mogę oddychać głowa strasznie mnie boli po lewej stronie od jakiegoś czasu czy w trakcie ataku paniki mogę ja dostać zawał już nie wiem co mam robić jestem umówiona na terapię ale lista do oczekiwania jest 12 tygodni nie wiem co mam robić wydaje mi się że mam chore serce że zaraz umrę że dostanę zawału nie daję już sobie rady bardzo proszę o pomoc czy możliwe że na tle Nerwowym mogę dostać złudzeń takich jak nieraz czuję odrealnienie czy nerwica może doprowadzić do zawału i by człowiek czuł się aż tak źle
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Rozpoznanie nerwicy

Szanowna Pani,



wskazana jest konsultacja psychiatryczna - farmakoterapia oraz psychoterapia w paradygmacie poznawczo - behawioralnym.

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty