Jak mogę leczyć ten paznokieć?

Witam, mam 31 lat w wieku 14 i 15 lat miałem zanokcicę palucha stopy prawej i miałem ''zrywany'' paznokieć -pierwszy raz połowa, po roku odnowiło się i wtedy cały..od tamtego czasu paznokieć rósł normalnie, ale zawsze widać przerwę (po cięciu), natomiast od 2013 roku zaczął ciemnieć ,zzieleniał, poszedłem do dermatologa w badaniu mykol, wyszło: Fusarium spp 2 obfity, dostałem leki do smarowania (Polfungicid) i Flumycon- tabl, po jakimś czasie paznokieć rósł w miarę czysty, natomiast po dwóch latach znów zrobił się bardzo brzydki, po kontrolnym badaniu wówczas wyszło :Candida ., Otrzymałem znów leki do smarowania paznokcia i tabletki Orungal, niestety od tego czasu minęły 4 lata i paznokieć nie rośnie, jest chropowaty i brzydki jakby jakaś onycholiza, zrobiłem w tym roku ponownie badanie mykologiczne- nic nie wykazało..czy mogę coś zrobić aby wyleczyć tego paznokcia bo tracę już nadzieję, i dlaczego badanie nic nie wykazało skoro paznokieć jest bardzo brzydki i nie rośnie, badanie bolesne- przy zbieraniu materiału z pod paznokcia boli, natomiast nie wrasta i nie ma zanokcicy. Proszę o poradę.

Dzień dobry, opisany przypadek polecałabym skonsultować z lekarzem specjalistą. W trakcie wizyty na żywo będzie on w stanie jasno określić podłoże i przyczynę występowania opisanych zmian i przypadłości. Korzystne jest wykonanie badań krwi, które zaleci lekarz, lub można je wykonać na własną rękę. Często dopiero badanie histopatologiczne lub dermatoskopia pozwolą jasno zdefiniować problem. Kolejny krokiem jest przemyślane dobranie leczenia, biorąc pod uwagę już zażywane leki i historię chorób. Proces terapii może być krótko lub długotrwały, a jego powodzenie zależy od wielu czynników. Proszę nie zapominać o roli pielęgnacji skóry i jej przydatków, wydaje się ona tylko dodatkiem, a bardzo często pozwala zminimalizować następstwa chorób dermatologicznych. Gorąco życzę powodzenia na drodze leczenia i mam nadzieję, że wszystko odbędzie się całkowicie bezproblemowo.

Serdecznie pozdrawiam

Życzę miłego dnia

Specjalista Medycyny Estetycznej, Dermatolog, dr Izabela Lenartowicz

Lenartowicz Clinic

Katowice, ul. Zabrska 7/1