Jak ocenić wynik badania krwi u 67-latka?

Niepokoją mnie wyniki badania krwi: leukocyty 9,82 (norma lab. 4,23-9,070 MCV 95,0 (norma lab. 79-92,2) MCHC 31,9 (norma lab 32,3-36,5) RDW-SD 48,1 (norma lab 35,1-43,9) neutrofile 6,38 (norma lab. 1,78-6,04) neutrofile 65% (norma lab. 40,8-70,4) Mam 67 lat choruję na cukrzycę II, od kilkunastu lat biorę Glucophage XR 1000, roswerę 10mg, tritace 5 mg i acard, poza tym kamica nerkowa (wyniki moczu dobre) i powiększona prostata (PSA 1,32 ), palę papierosy

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pan kontrolne badania krwi. Jest to bardzo istotne, ze względu na występujące u Pana choroby przewlekłe.

Analizując wynik wskazanej morfologii, można by stwierdzić, że niektóre parametry wystąpiły poza granicami ustalonych norm referencyjnych. Należy jednak podkreślić, że większość wskaźników krwi są w nieznacznych odchyleniach, które nie powinny mieć większego znaczenia diagnostycznego.

Lekko podwyższona wartość leukocytów oraz neutrocytów mogłaby wskazywać na przebytą infekcję bakteryjną lub wirusową.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić Pana stan zdrowia, dlatego też proponujemy stacjonarną konsultację u lekarza internisty. Specjalista po analizie dotychczasowych badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/leukocytoza-czym-jest-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/neutrocyty

https://portal.abczdrowie.pl/morfologia-krwi-obwodowej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.