Test ELISA a interpretacja wyników

Mam 29 lat. W czerwcu przyczepił mi się kleszcz, ale szybko wyciągnęłam go. Po kleszczu zostało swędzące miejsce (taka mała krostka, jak po ugryzieniu komara) i po ok. 3 tygodniach zniknęło. Będąc tydzień temu u lekarza, powiedziałam mu o tym i zrobiłam badanie na boreliozę metodą test ELISA ilościowo i oto wyniki: IgG <2,00 RU/ml, w. ujemny<16, w. wątpliwy 16-22, w. dodatni >22; i wynik IgM 4,77RU/ml, w. ujemny<16, w. wątpliwy 16-22, w. dodatni >22. Co oznaczają takie wyniki testu ELISA? Czy to znaczy, że nie mam boreliozy? Z tego, co rozumiem, w moim przypadku test ELISA pokazał bardzo niskie wyniki, znacznie niższe niż próg, w którym wynik uznany jest za ujemny. Mimo to chciałabym się upewnić czy test ELISA na pewno wykazał, że nie mam boreliozy? Mam jeszcze umówioną wizytę u lekarza, podczas której zinterpretuje on wyniki testu ELISA, ale chyba nie wytrzymam w niepewności. Prosze o odpowiedź.
MĘŻCZYZNA, 29 LAT ponad rok temu
Lek. Izabela Brym
52 poziom zaufania

Witam.

Zarówno obraz kliniczny, jak i wyniki badań świadczą o tym, że jest Pani zdrowa.

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Interpretacja wyników testu ELISA na boreliozę

W styczniu 2009 r. miałem zrobione badanie na boreliozę testem Westernblot. Wynik: Borelioza IgM dodatni (reakcja z Ospc). Po wybraniu antybiotyku, 6 marca 2009 r. miałem badanie testem ELISA. wynik: IgG - ujemny, IgM - 20,7 j., 19 czerwca 2009 r. kolejne badanie testem ELISA: wynik: IgG - ujemny, IgM - 24,1 j. Po wybraniu kolejnego antybiotyku w lipcu 2009 r., 19.01.2010 r. miałem zrobione kolejne badania testem ELISA: wynik: IgG - ujemny, IgM - 25,5 j. (+>11). Proszę o interpretację wyników.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu
Lek. Izabela Brym
52 poziom zaufania

Witam.

Szkoda, że nie pisze Pan, z jakiego powodu były robione badania. Aktualnie uważa się, że brak objawów klinicznych przy dodatnich testach laboratoryjnych NIE jest wskazaniem do podania antybiotyku, gdyż istnieje możliwość wyniku fałszywie dodatniego (tzn. test pokazuje, że choroba jest, chociaż tak na prawdę jej nie ma).

Jeśli miał Pan objawy, to poziom IgM w ciągu około 6 miesięcy od zakończenia terapii powinien wynopsić 0. Obecność IgM po tym czasie może (ale nie musi) świadczyć o przewlekaniu się infekcji.

U Pana nie pojawiły się przeciwciała w klasie IgG. Powinny się one pojawić w 6-8 tyg. od zakażenia i mogłyby się utrzymywać nawet całe zycie. Tymczasem nigdy ich nie stwierdzono. Takie wyniki mogą przemawiać za fałszywie dodatnim wynikiem testów na IgM.

Sytuacja jest niejasna i powinien Pan zasięgnąć rady specjalisty chorób zakaźnych.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Interpretacja wyników testu ELISA i WB

ELISA: Borelioza IgG 7,10 U/ml; Borelioza IgM 32,54 U/ml. WBlot :IgM (+) - dodatnie (OSpC(+), IgG ujemne (tak mam w informacji od pani doktor). Mam 59 lat. Od kilku lat brak diagnozy - bóle i drętwienie rąk, bóle nóg, bioder, męczące poty i ogólnie złe samopoczucie. Nie pamiętam ukąszenia kleszcza. Parę lat temu jedynie ukąsiła mnie osa - miałam ogromny rumień. W X 2009 r. przez trzy tyg. antybiotyk i przez 5 tygodni w 2010r. Ostatnią tabletkę antybiotyku przyjęłam w ubiegłym tygodniu. Dolegliwości nie ustępują. Proszę mi jeszcze wyjaśnić, bo są sprzeczne poglądy na sprawę: czy można zarazić się boreliozą od drugiego człowieka?

Dziękuję za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA, 59 LAT ponad rok temu
Lek. Izabela Brym
52 poziom zaufania

Witam.

Poglądy na sprawę nie są sprzeczne. Jak dotąd nie ma wiarygodnych danych na to, jakoby boreliozą można się było zarazić inaczej niż przez ukłucie kleszcza (np. przez przetoczenie krwi, kontakt seksualny czy w ciąży).

Była Pani 2-krotnie prawidłowo leczona. Nie sądzę, aby za Pani dolegliwości odpowiadała borelioza. Miana przeciwciał po kontakcie z chorobą mogą utrzymywać się na różnym poziomie przez wiele miesięcy, a nawet lat i nie wymaga to interwencji terapeutycznej. W przypadku bólów stawowo-mięśniowych nie wykazano jakoby wielokrotnie powtarzana terapia antybiotykiem przynosiła pacjentom korzyść. Raczej sugeruję szukanie innych przyczyn dolegliwości oraz stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty