Jak pomóc osobie, która się dusi i ma zaburzenia w mowie?

opiekuje sie osoba o stwaednieniu rozsianum bocznym kobieta ma sonde jest szparalizowana lewo stronnie a takze nie moze usiedziedz dlugo w wuzku inwalidzkim przewaznie lezy w lozlu jak jej pomuc nie mowi ma zabuzenia w mowie ciagle sie dusi

Stwardnienie zanikowe boczne (SLA) to cięzka choroba dotycząca centralnego i obwodowego neuronu ruchowego, czyli przestaja przechodzić informacje do mięśni, dochodzi do obumierania komórek ruchowych i zaniku mięśni nie tylko rąk i ramion, nóg,
ale też w postaci opuszkowej zanikają mięśnie połykowe, artykulacyjne,
Pacjent przestaje mówić, krztusi się, ma problemy z oddychaniem.
Pacjent wymaga opieki i ma duże problemy z połykaniem i oddychaniem .
To wyjątkowo trudne dla PACJENTA, ale także dla jego BLISKICH I OPIEKUNÓW Poczucie bezsilności...w tej chorobie jest ciężkie także dla LEKARZY!
Można podawać tlen, karmić przez sondę, odsysać wydzieline ....
Czasem podłącza się do respiratora