Jak postępować przy złamaniu kręgów piersiowych?

Moja mama (75 lat) ma złamane 2 kręgi w okolicy piersiowej. Niestety dopiero na 3 wizycie u lekarza zrobiono prześwietlenie i zdiagnozowano złamanie. Ma w tej chwili gorset. Bardzo proszę o informacje przydatne na co dzień; czego absolutnie jej nie wolno, czy to prawda, że jak najwięcej trzeba leżeć, ale można też chodzić (najgorsza pozycja to siedząca?), czy rzucić się do kupowania jakichś suplementów diety, witamin (D, wapń)? Może polecicie mi Państwo jakieś publikacje, materiały, z których będę korzystać? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

W przypadku Pani matki koniczne jest leczenie osteoporozy, gdyż na tej podstawie można rozpoznać już osteoporozę. W leczeniu ma zastosowanie kilka różnych grup leków, z różnymi schematami dawkowania (codziennie, raz na tydzień, raz na miesiąc, raz na rok). Konieczna jest również suplementacja witaminy D3 i wapnia. Korzystna jest również dieta bogata w witaminy i minerały.

Oprócz stosowania gorsetu ortopedycznego, konieczne jest również wzmocnienie mięśni, które stanowią naturalny gorset podtrzymujący nasz kręgosłup. Ruch jest wskazany, jednak jego zakres najlepiej ustalić z lekarzem lub rehabilitantem, który będzie miał możliwość obejrzenia zdjęć radiologicznych. Z pewnością wskazane są ćwiczenia oddechowe.

Jeżeli chodzi o leżenie w łóżku, to na pewno nie jest to najlepsze wyjście. Pozycja siedząca, jeżeli zachowana jest prawidłowa postawa ciała, nie jest przeciwwskazana. Należy unikać miękkich foteli, z niestabilnym oparciem.
Wiele informacji dostępnych jest na naszym portalu.

Pozdrawiam