Jak rozumieć wynik cytologii u 32-latki?

Proszę o wyjaśnienie wyniku badania cytologicznego Wynik badania A) JAKOŚĆ PREPARATU AI Rozmaz nadaje się/odpowiedni do oceny B) OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA PREPARATU BII Nie stwierdza się cech śródnabłonkowej neoplazji ani nowotworu złośliwego. Stwierdza się inne zmiany nienowotworowe (patrz interpretacja/wynik) C) INTERPRETACJA/WYNIK CII Stwierdza się inne zmiany nienowotworowe: a) zmiany odczynowe związane z: 1) zapaleniem (łącznie z typowymi zmianami reparacyjnymi) Rozpoznanie wg Papanicolau: PAP II Rozp. wg systemu BETHESDA (2014): AI BII CIIa1

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonała Pani kontrolne badanie cytologiczne. To najlepsze postępowanie profilaktyczne w kierunku wczesnego wykrywania raka szyjki macicy.

Analizując przedstawiony wynik badania, można by stwierdzić, że rozmaz cytologiczny prawdopodobnie wystąpił w granicach normy.

Jedynie występujące inne zmiany nienowotworowe mogły wskazywać na stany zapalne, jak przewlekłe infekcje intymne. Istotne są przy tym, jakie występują dolegliwości w obrębie dróg rodnych. Częsty świąd, pieczenie, czy upławy mogą wpływać na obraz cytologii.

Na pewno warto wynik badania skonsultować z lekarzem ginekologiem, który po wnikliwej analizie oraz badaniu przedmiotowym będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.

Stany zapalne wymagają prawidłowego leczenia, które powinno być przeprowadzone wyłącznie pod okiem i ze wskazać lekarza.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/wyniki-cytologii-dlaczego-powinno-sie-je-robic-co-sa-jest-zle-kiedy-rozpoczac-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/jak-powinna-przebiegac-cytologia-wideo

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-cytologiczne-szyjki-macicy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.