Jak się przygotować do pierwszej wizyty u ginekologa?

Mam 16 lat. Wcześnie zaczęłam miesiączkować, ok. 11 roku życia. Miałam w miarę regularne miesiączki, jednak od jakiegoś czasu są w bardzo dużych odstępach lub w ogóle. Do tego odczuwam kłucie w podbrzuszu, w okolicach jajników. Powinnam iść do ginekologa, jednak to byłaby moja pierwsza wizyta. Chciałabym się dowiedzieć jak wygląda taka wizyta, jak się do niej przygotować, czy mogę iść do lekarza sama i czy lekarz ma prawo poinformować mamę o tym, że nie jestem dziewicą?

Witam serdecznie!
W Kodeksie Karnym współżycie seksulne do 15 roku życia jest czynem zabronionym i lekarz ma obowiązek zgłoszenia tego faktu do prokuratury. Po ukończeniu 16 roku życia rodzic może być w gabinecie lekarskim w trakcie badania, ale nie jest to konieczne. Lekarz nie ma obowiązku informowania rodzica o utracie dziewictwa, ale jest zobowiązany do przekazania dokumentów do wglądu. Niesie to za sobą uświadomienie rodzica na temat stanu zdrowia dziecka.
Nieregularne miesiączki wymagają diagnostyki, dlatego też uważam że powinnaś przezwyciężyć obawy i udać się do specjalisty.
Pierwsza wizyta nie odbiega od pozostałych. Warto jednak na samym początku wizyty wspomnieć, że jest to Twoja pierwsza wizyta, co sprawi że lekarz będzie delikatniejszy. Wizyta składa się zawsze z zebrania wywiadu, badania ginekologicznego i ewentualnego zlecenia badań. Na końcu lekarz zleci odpowiednie leczenie.
Pozdrawiam.