Jak w cyklu wygląda szyjka macicy?

Witam, chciałabym się dowiedzieć jak wygląda sytuacja z szyjką macicy zaraz po owulacji. Czy powinna być ona nisko czy wysoko. To samo jeśli chodzi o zapłodnienie. Co oznacza, że szyjka jest długa - jest nisko czy wysoko? Bo określenie długa nie pozwala stwierdzić, czy ma być położona nisko czy wysoko. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

szyjka macicy nie zawsze wygląda w ten sam sposób. W zależności od dnia cyklu miesiączkowego zmienia się jej położenie oraz konsystencja. Związane jest to z wahaniem hormonów.

W dni niepłodne, a więc w trakcie menstruacji oraz po zakończeniu owulacji znajduje się ona nisko, jest twarda i lekko otwarta. Gdy zbliża się okres płodności, a więc owulacja, szyjka macicy staje się miękka, otwarta i unosi się w kierunku pochwy

Natomiast po połączeniu plemnika i komórki jajowej, kiedy to dojdzie do zapłodnienia, szyjka macicy wydłuża się, jest uniesiona, twarda, a jej otwór zamknięty. W ten sposób tworzy się tzw. czop śluzowy.

Wygląd szyjki macicy w poszczególnych fazach cyklu został opisany w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/szyjka-macicy-przed-okresem-po-zaplodnieniu-w-czasie-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.