Jak wyleczyć pieczenie języka?

Witam. Od paru dni swędzi (piecze) mnie język, wyskoczyły mi nawet kubki smakowe, język mam czerwony, a w tylnej części jest on biały (jakby jakaś narośl). Choruję na mikoplazmę ( mama ma helikobakter, mi go nie wykazało). Jeśli nie jem nic przez dłuższy czas, język się goi, natomiast jeśli napije się czegoś ciepłego lub zjem, język jest podrażniony i występuje ten problem pieczenia. Czego to mogą być objawy?

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Przyczyną dolegliwości prawdopodobnie jest zapalenie. Przyczyną zapalenia może być idiopatyczna lub może wtórnie towarzyszyć na przykład alergii. Czasami objawy takie mogą pojawiać się także w niedoborach niektórych witamin, na przykład witaminy B12.

Wskazana jest wizyta u lekarza rodzinnego w celu ustalenia czy konieczne jest leczenie. Do tego czasu proszę unikać napoi gorących, gazowanych,  ostrych, kwaśnych  czy słonych potraw. Konieczna jest bardzo  dokładna higiena jamy ustnej, do mycia zębów lepiej używać miękkiej szczoteczki. Ulgę może przynieść picie chłodnych napoi.

Pozdrawiam