Jak zmniejszyć krwiaka po operacji przepukliny?

Witam, w dniu 29.05.13 miałem operację przepukliny prostej i skośnej mosznowej, rana zagoiła się ok, jednakże w worku mosznowym, zaraz jak się zaczyna moszna, tak jakby na tych żyłach wyczułem zgrubienie twarde, którego przed zabiegiem na pewno nie było. Zaniepokoiłem się bardzo i udałem się na wizytę kontrolną do chirurga, który skierował mnie na USG. Z wynikiem mam się udać w przyszłym tygodniu do kontroli ponownie.

Proszę o poradę, interpretację wyniku, gdyż bardzo się boję. "Stan po lewostronnej operacji przepukliny pachwinowej i mosznowej, w dolnym biegunie kanału pachwinowego lewego widoczny jest krągły ograniczony hipoechogeniczny obszar nieco niejednorodny o wymiarach 12 x 9 mm mogący odpowiadać resztkowemu krwiakowi w tkankach. Oba jądra i najądrza prawidłowe niepowiększone, jednorodne bez zmian ogniskowych. Niewielki objawowy wodniak lewego jądra".

Obawiam się tego guzka, gdyż jest to już 17 dzień od zabiegu, a on nadal jest, rano lub w nocy podczas przekręcania się na drugi bok lub zmianę pozycji czuję niewielki, może nie ból, ale takie wrażenie ciągnięcia i po prostu obecności przegoś w mosznie. Czy takie coś ustąpi samoistnie? Dodam, iż smaruje na zmianę żelem Alcatec, Lioton 1000, unoszę mosznę do góry, jak leżę, ale jak widzę i czuję, że "to coś nadal jest". W podobnych przypadkach czytam, iż wszelkie krwiaki, guz i siniaki ustępują od 2-3 tygodni.

W jaki sposób można dodatkowo przyspieszyć wchłoniecie tego guza, krwiaka? Dodam, iż z zewnątrz moszna wygląda ok, tyle że podczas dotyku wyczuwam to zgrubienie - okrągłe i twarde.

Takie krwiaki są niegroźne i nie dają powikłań. Krwiak jest bardzo niewielki, bo praktycznie o wymiarach około 1 cm. Tak mały krwiak powinien wchłonąć się. Dzieje się to zazwyczaj po około 2-4 tygodniach od zabiegu. Wystarczające powinno być smarowanie maściami, żelami na bazie heparyny (np. Lioton 1000) oraz wygrzewanie zmiany (po nasmarowaniu preparatami z heparyną, robić to przynajmniej 4 razy dziennie, wygrzewanie suchym ciepłem - np. butelka z ciepłą wodą owiniętą ręcznikiem). Jeśli nie spowoduje to wchłonięcia się krwiaka można spróbować go nakłuć i opróżnić pod kontrolą USG. O wszystkim musi zadecydować chirurg prowadzący.