Jaka będzie dalsza diagnoza?

Byłam u lekarza pół roku temu. Stwierdzono u mine gruczolakowłokniaka. Mam 24 lata, lekarz kazał mi sie zgłosić teraz, w czerwcu, na kontrolę. Zapytał mnie, czy wolę to usunąć czy zostawić i teraz przyjść na kontrolne USG. Powiedziałam, że nie wiem - wtedy on zadecydował, że mam przyjść za pół roku. Obawiam się zabiegu. Jeśli będzie potrzebny, czy będę miała widoczną bliznę i czy nie zniekształci mi piersi? Prawdopodobnie jeśli miałabym zabieg to ze znieczuleniem ogólnym. Lekarz zaznaczył na skierowniu wymagnie dalszego leczenia w poradni specjalistycznej - rozpoznanie FA w badaniu ultrasonograficznym w piersi wskazuje na fibroadenoma, czyli gruczolakowłokniak piersi o budowie gruczołowej, w piersi lewej, na godz 9, za otoczką FA, o średnicy ok. 14 mm, doły pachowe wolne. Pozdrawiam, dziekuję i proszę o szybką odpowiedź.

Witam serdecznie.

Gruczolakowłókniaki to łagodne guzy piersi, które bardzo rzadko ulegają zezłośliwieniu. Strategia postępowania jest taka - jeżeli guz jest niewielkich rozmiarów (<2 cm), nie jest wyczuwalny w badaniu palpacyjnym przez lekarza, można zostawić go do obserwacji - USG co 6 miesięcy + plus biopsja. Jeżeli w kontolnym USG okazuje się, że guz rośnie lub stwarza dolegliwości bólowe, stanowi to wskazanie do jego usunięcia.

W przypadku guzów niewielkich rozmiarów ryzyko zniekształcenia piersi jest niewielkie. Blizna po zabiegu ma 1-1,5 cm. Zabieg często można wykonać w znieczuleniu miejscowym.

Pozdrawiam serdecznie.