Jaka jest przyczyna mojej tachykardii?

Czy to nerwica? Ostatnio byłem w szpitalu po ataku tachykardii. Badania krwi tarczycy morfologia cukier wszystko ok. Tylko za niski Hdl, pamietam ze 25 chyba było. Ogólnie wszystko wyszło ok.holter echo ekg wszystko ok! Lekarz powiedział żeby schudnąć i rzucić palenie. I pytanie. Czy to nerwica tak mnie bierze często myśle o swoim zdrowiu. Mam taki atak ze cały drżę, dodam ze często mam puls ok 100. Zauwzylem tez ze po posiłku czuje się ociężały i ten puls tez jest wyższy. Czasem zdążq się zgaga. Ciagle wpisuje w gogle jak coś mnie zaboli. Masakra. Co tu robić. Pozdrawiam

Witam Pana,

objawy mogą być spowodowane zaburzeniami lękowymi.

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś