Jaka może być przyczyna problemów z tarczycą?

Witam serdecznie, chcialam prosic o konsultacje w sprawie moich dolegliwosci. Od kilku miesiecy odczuwam duzy dyskomfort zwiazany z tarczyca. Mam wrazenie ,ze moje wole sie znacznie powiekszylo. Odczuwam dyskomfort w normalnym funkcjonowaniu. am wrazenie jakbym miala dwie ogromne gule w gardle ,ktore sciskaja moja krtan. Bardzo prosze o pomoc i nakierowanie mnie co moze sie dziac. Mieszkam w UK. Lekarz pierwszego kontaktu skierowal nie do endokrynologa,jednak wizyta jest za 1,5 miesiaca,a ja czuje ze nie moge czekac. Ponizej pozwole przeslac sobie moje ostatnie badania. Hormony Materiał: Krew żylna surowica TSH 1,49 µU/ml poza ciążą: 0,27—4,2 Badanie wykonano metodą elektrochemiluminescencji (ECLIA) na analizatorze Cobas 6000 (Roche) Tyroksyna wolna FT4 15,05 pmol/l poza ciążą: 12--22 Badanie wykonano metodą elektrochemiluminescencji (ECLIA) na analizatorze Cobas 6000 (Roche) FT3 5,22 pmol/l poza ciążą: 3,13—6,76 Mtodą elektrochemiluminescencji (ECLIA) na analizatorze Cobas 6000 (Roche) P-ciała p/tyreoglobulinie 50,77 IU/ml poza ciążą: ˂ 115 Badanie wykonano metodą elektrochemiluminescencji (ECLIA) na analizatorze Cobas 6000 (Roche) P-ciała p/peroksydazie tarczycowej 21,3 IU/ml poza ciążą: ˂ 34 Bardzo Dziekuje. Pozdrawiam serdecznie

Lek. Wojciech Zygmunt

Badania laboratoryjne w normie, dlatego hormonalnie choroba tarczycy zdaje się być wyrównana. Pani dolegliwości jak rozumiem wynikają z powiększenia wola tarczycy i jego ucisku na tchawicę (drogi oddechowe). W takim wypadku istnieje wskazanie do całkowitego lub prawie całkowitego wycięcia tarczycy, czyli operacji. Zadecyduje o tym jednak endokrynolog, ale proszę się liczyć z taką ewentualnością. Na pewno konieczne jest wykonanie badania USG tarczycy, w celu wstępnej oceny charakteru powiększonej tarczycy. Pozdrawiam i życzę zdrowia.