Jaka operacja przypadku raka poprzecznicy przy wszczepionym rozruszniku serca i chorobie układu krążenia?

Dzień dobry. Mam pytanie,85 latka (rozrusznik serca)z rakiem poprzecznicy (ok.2cm), obciążona chorobą układu krążenia. Jakiej operacji powinna się poddać- operacji tradycyjnej czy laparoskopowej.Jakie są powody przemawiające za wyborem konkretnej metody.Słyszałam różne opinie w zależności od doświadczenia lekarza.Proszę o informację, która pomoże w podjęciu tak ważnej decyzji.Dziękuję za odpowiedź.

Kluczowe jest sprawne przeprowadzenie zabiegu. Operacje "otwartą" można zawrzeć w około 1,5-2h. Oczywiście mniej uraźna jest droga małoinwazyjna, choć może wiązać się dłuższym czasem trwania samej operacji. Jeśli ośrodek posiada doświadczenie w laparoskopii - zdecydowanie lepiej poddać się takiej operacji.