Jaka metoda leczenia raka prostaty jest bezpieczniejsza?

Mam zdiagnozowany rak prostaty. Do wyboru metodę operacji otwartej lub laparoskopię. Która metoda daje mniejsze ryzyko powikłań? Która szybciej stawia na nogi i jaki jest przeciętny czas pobytu w szpitalu?

Witam!

Prostatektomia radykalna polega na wycięciu gruczołu krokowego - prostaty wraz z pęcherzykami nasiennymi i otaczającymi węzłami chłonnymi. Jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym bądź nadoponowym. Polega na otwarciu jamy brzusznej, usunięciu prostaty z węzłami chłonnymi oraz zespoleniu cewki moczowej z pęcherzem moczowym.

Operacja laparoskopowa jest analogiczna jednak odbywa się bez otwarcia jamy brzusznej - wykonuje się jedynie niewielkie nacięcie przez które wprowadzany jest sprzęt operacyjny. Przewagą tej drugiej techniki jest redukcja bólu pooperacyjnego, mniejsze krwawienie oraz krótszy czas hospitalizacji po zabiegu. Wymaga jednak dużego doświadczenia operatora. Jest to skomplikowany zabieg, który trwać może kilka godzin. Wykonany poprawnie nie zwiększa ryzyka wystąpienia większej ilości powikłań - w obu technikach są one porównywalne.
Do najczęstszych powikłań należą: zaburzenia oddawania moczu i impotencja. U większości pacjentów kontrola nad tymi czynnościami wraca stopniowo po zabiegu, u innych wymaga specjalistycznego leczenia.

Czas pobytu w oddziale jest zależny od stanu ogólnego pacjenta. Jest krótszy w przypadku zabiegu laparoskopowego.

Pozdrawiam serdecznie!