Sposoby leczenia raka prostaty

Mam 62 lata, od kwietnia dosyć często w małych ilościach oddaję mocz, bez krwawienia i jakiś bólów, jedynie odczuwając lekkie parcie, badanie moczu niczego nie wykazało, USG jamy: trzustka prawidłowa, śledziona nie powiększona, nerka prawa - prawidłowej wielkości (133 mm) prawidłowej grubości, echo centralne w normie jednorodna, nerka lewa - prawidłowej wielkości (129 mm) prawidłowej grubości echo centralne w normie, aorta nieposzerzona, pęcherz moczowy słabo wypełniony, prostata ok. 45x39x49. Natomiast urolog stwierdził DGN: łagodny rozrost stercza, a poprzez badanie DRE: stercz o cechach BPH nieznacznego stopnia o wzmożonej spoistości płata prawego, natomiast poprzez badanie USZS: stercz V=30cm3 o równej torebce z tendencją do tworzenia płata środkowego, pęcherz moczowy o gładkich ścianach z zaleganiem do mikcji 40cm3. Przepisał Omnic Ocas, gdy po miesiącu nie było znacznej poprawy udałem się do drugiego urologa, ten poprzez per rectum nie zauważył zmian, kazał wykonać badanie PSA, które wykazało 3,99ng/ml - zakres referencyjny do 4,8 ng/ml oraz podano frakcję wolną 0,04ng/ml . Następnie wykonano biopsję – płat prawy bez cech rozrostu złośliwego, płat lewy – gruczolakorak prostaty Gleasson 3+3. Wykonana scenografia kości:” Badanie wykonano w pozycji leżącej metodą whole body uzupełnioną o akwizycję dodatkową celowaną na XI żebro po stronie lewej, po dożylnym podaniu 845 MBq MDP znakowanego 99mTc. W wykonanych scyntygrafach układu kostnego uwidoczniono ognisko wzmożonego gromadzenia znacznika osteotropowego w obrębie XI żebra po stronie lewej. Po za tym uwidoczniono nierównomierny rozkład znacznika w rzucie rękojeści i trzonu mostka oraz w rzucie stawów krzyżowo-biodrowych. Powyższy obraz badania jest niejednoznaczny i wymaga dalszej diagnostyki i obserwacji. Zwraca uwagę opóźnione wydalanie znacznika w obrębie nerki lewej. Wskazane badanie kontrolne za 6 miesięcy.” Nadmieniam, że nie odczuwam żadnego bólu w kościach, czuję się jakbym miał 30 lat. Urolog zaproponował mi od zaraz radioterapię środkiem ELIGARD 7,5 z powtórzeniem za miesiąc. W dwa dni później udałem się do urologa, który jako pierwszy mnie badał, ten z kolei proponował skierowanie do onkologa na jakieś badania kości z czasem oczekiwania ok. 2 miesiące twierdząc, że być może będzie można prostatę z nowotworem usunąć. Nie wiem którego posłuchać, być może jest jeszcze inny sposób leczenia, słyszałem o metodzie BRACHYTERAPII oraz HIFU. Proszę o poradę.

Lek. Marta Hat

Witam! Tak jak napisano w opisie wyniku scyntygrafii "opis nie jest jednoznaczny i wymaga dalszej diagnostyki i obserwacji" należałoby taką przeprowadzić, aby móc ustalić najwłaściwsze postępowanie. Postępowanie w przypadku raka prostaty zależy od stopnia zaawansowania choroby, który określa się na trzech płaszczyznach w tzw. systemie TNM: ocena wielkości guza (oznaczana literą T), ocena przerzutów w węzłach chłonnych (litera N), ocena występowania odległych przerzutów (litera M). W przypadku stwierdzenia, że zmiany w kościach są przerzutami metodami leczenia są radioterapia, hormonoterapia + ewentualny zabieg operacyjny wycięcia gruczołu krokowego. HIFU jest metodą wykorzystującą do niszczenia tkanek nowotworowych ultradźwięki pochodzące w wprowadzonej doodbytniczo sondy. Do tej metody leczenia są ścisłe wskazania -m.in. brak przerzutów odległych, PSA<15ng/ml, objętość prostaty<40ml, guz ograniczony do prostaty, bez nacieków. W pierwszej kolejności proponuję Panu pogłębić diagnostykę oraz skonsultować się z lekarzem na temat ewentualnych metod leczenia w Pana przypadku. Pozdrawiam serdecznie!