Naciek raka prostaty a metoda leczenia

Mąż ma naciek raka prostaty widoczny w 4 wałeczkach(4/50. Nie stwierdzono inwazji nowotworowej przestrzeni okołonerwowych ani cech zajęcia tkanek okołosterczowych. Gruczoł krokowy o wymiarach30x45x46. PSA 57.15ng/ml. strefacentralna z rozrostem gruczołowym asymetryczna. Zmiana ogniskowa - guz w prawym płacie, w części centralnej - torbiel. Pęcherzyki nasienne symetryczne. Jaką metodą leczyć, czy kwalifikuje się mąż do leczenia metodą hifu? A jeśli tak to gdzie i jak to załatwić?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Niestety nie ma takiej możliwości, by w ramach porady internetowej ocenić czy Pani mąż może być leczony metodą HIFU. Jest ona stosowana w HIFU Clinic w Grodzisku Mazowieckim czy też w Bydgoskim Szpitalu Eskulap. Pani mąż powinien zatem udać się do jednego z tych ośrodków, gdzie lekarze ocenią, czy ta metoda leczenia może być zastosowana. Najlepiej byłoby jednak gdyby Pani mąż przede wszystkim porozmawiał o tej możliwości ze swoim lekarzem urologiem.

Witam, przy tej wartości PSA obawiałbym się o przerzuty do kości - należy bezwzględnie wykonać scyntygram kośćca. Jeśli nie ma przerzutów to Pan nadaje się do leczenia radykalnego (prostatektomia radykalna chirurgiczna lub radioterapia). W HIFU raczej nie szedłbym, jeśli są przerzuty to nie kwalifikuje się - na wszelki wypadek podaję link
http://www.hifu.pl/. Pozdrawiam RH