Leczenie raka prostaty metodą hifu

Witam, mój mąż miał biopsję prostaty i otrzymał następującą diagnozę: Adenocarcinoma prostatae. Wg Gleasona 6/3+3/. Naciek raka obejmuje prawie całą długość biopatu nr 1,20% długości biopatu nr 2 oraz prawie całą długość biopatu nr 5. Biopaty nr 2, 4 i 6 bez nacieku raka. Wyznaczono mu operację. Jest po zawale serca 40% uszkodzone.

Są może jakieś inne metody? Co to jest metoda hifu? Jakie są na ten temat opinie?

Witam!

Napisała Pani, że mąż został zakwalifikowany do zabiegu operacyjnego. Zabieg taki może zostać przeprowadzony na różne sposoby - albo metodą klasyczną, albo laparoskopową. Prostatektomia radykalna zapewnia brak wznowy u około 65-75% pacjentów w ciągu 10 lat. Jeżeli chodzi o przeciwwskazania do zabiegu - muszą zostać ocenione przez anestezjologa - na pewno została uwzględniona informacja na temat przebytego zawału. Hifu to dość nowa metoda, która jest używana w leczeniu raka prostaty. Polega na wprowadzeniu do odbytnicy sondy, która emituje ultradźwięki niszczące komórki nowotworowe oraz pozwala obrazować prostatę w czasie zabiegu. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu (ogólnym, bądź dolędźwiowym) i trwa około 2-3h. Zabieg jest mało inwazyjny i pacjent może wyjść do domu już następnego dnia. Jeżeli chodzi o efekty leczenia - wydają się być dobre. W związku z tym, że jest to relatywnie nowa metoda nie ma jeszcze wielu badań oceniających długoterminowy efekt.

Pozdrawiam serdecznie!

Lek. Tomasz Stawski

Mineło już trochę czasu i jest już sporo badań oceniających długoterminowy efekt leczenia, a metoda w 2014 roku została uznana w wytycznych Europejskiego Towarzystwo Urologicznego w postępowaniu w leczeniu raku stercza - pierwotnym, a także w leczeniu wznowy po innym leczeniu radykalnym. Baza wiedzy: www.leczenierakaprostaty.pl

Chory na nowotwór ma prawo do życia bez bólu.

Około 75 % chorych z zaawansowaną chorobą nowotworową wymaga stałego leczenia przeciwbólowego.
Podstawą leczenia bólu jest ocena jego przyczyny.
Ból może być wywołany:
• uciskiem i uszkodzeniem tkanek otaczających spowodowanym przez guz lub przerzuty,
• naciekaniem okolicznych nerwów, tkanek miękkich, kości, narządów wewnętrznych,
• jako wynik zabiegu operacyjnego
• zastosowanej radio i chemioterapii
• polekowej polineuropatii
• zaburzeniami czynności sąsiednich i odległych narządów.
Chorobie nowotworowej często towarzyszą zaburzenia snu i depresja, które wpływają na poziom odczuwania bólu.

Czasami, mimo odpowiedniego leczenia przeciwbólowego może wystąpić ból przebijający lub ból końca dawki.
W leczeniu bólu nowotworowego opracowano schemat postępowania zwany „drabiną analgetyczną”. Przestrzeganie zasad drabiny analgetycznej pozwala na skuteczne leczenie u 70–90 % chorych z bólami nowotworowymi.
W leczeniu bólów nowotworowych powszechnie stosuje się również leki przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne oraz inne metody: blokady neurolizy leczenie paliatywne.
http://instytutleczeniabolu.pl/47/bol-nowotworowy