Leczenie raka prostaty metodą hifu

Witam, mój mąż miał biopsję prostaty i otrzymał następującą diagnozę: Adenocarcinoma prostatae. Wg Gleasona 6/3+3/. Naciek raka obejmuje prawie całą długość biopatu nr 1,20% długości biopatu nr 2 oraz prawie całą długość biopatu nr 5. Biopaty nr 2, 4 i 6 bez nacieku raka. Wyznaczono mu operację. Jest po zawale serca 40% uszkodzone.

Są może jakieś inne metody? Co to jest metoda hifu? Jakie są na ten temat opinie?

MĘŻCZYZNA, 56 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Witam!

Napisała Pani, że mąż został zakwalifikowany do zabiegu operacyjnego. Zabieg taki może zostać przeprowadzony na różne sposoby - albo metodą klasyczną, albo laparoskopową. Prostatektomia radykalna zapewnia brak wznowy u około 65-75% pacjentów w ciągu 10 lat. Jeżeli chodzi o przeciwwskazania do zabiegu - muszą zostać ocenione przez anestezjologa - na pewno została uwzględniona informacja na temat przebytego zawału. Hifu to dość nowa metoda, która jest używana w leczeniu raka prostaty. Polega na wprowadzeniu do odbytnicy sondy, która emituje ultradźwięki niszczące komórki nowotworowe oraz pozwala obrazować prostatę w czasie zabiegu. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu (ogólnym, bądź dolędźwiowym) i trwa około 2-3h. Zabieg jest mało inwazyjny i pacjent może wyjść do domu już następnego dnia. Jeżeli chodzi o efekty leczenia - wydają się być dobre. W związku z tym, że jest to relatywnie nowa metoda nie ma jeszcze wielu badań oceniających długoterminowy efekt.

Pozdrawiam serdecznie!

0
Lek. Tomasz Stawski
Lek. Tomasz Stawski

Mineło już trochę czasu i jest już sporo badań oceniających długoterminowy efekt leczenia, a metoda w 2014 roku została uznana w wytycznych Europejskiego Towarzystwo Urologicznego w postępowaniu w leczeniu raku stercza - pierwotnym, a także w leczeniu wznowy po innym leczeniu radykalnym. Baza wiedzy: www.leczenierakaprostaty.pl

Chory na nowotwór ma prawo do życia bez bólu.

Około 75 % chorych z zaawansowaną chorobą nowotworową wymaga stałego leczenia przeciwbólowego.
Podstawą leczenia bólu jest ocena jego przyczyny.
Ból może być wywołany:
• uciskiem i uszkodzeniem tkanek otaczających spowodowanym przez guz lub przerzuty,
• naciekaniem okolicznych nerwów, tkanek miękkich, kości, narządów wewnętrznych,
• jako wynik zabiegu operacyjnego
• zastosowanej radio i chemioterapii
• polekowej polineuropatii
• zaburzeniami czynności sąsiednich i odległych narządów.
Chorobie nowotworowej często towarzyszą zaburzenia snu i depresja, które wpływają na poziom odczuwania bólu.

Czasami, mimo odpowiedniego leczenia przeciwbólowego może wystąpić ból przebijający lub ból końca dawki.
W leczeniu bólu nowotworowego opracowano schemat postępowania zwany „drabiną analgetyczną”. Przestrzeganie zasad drabiny analgetycznej pozwala na skuteczne leczenie u 70–90 % chorych z bólami nowotworowymi.
W leczeniu bólów nowotworowych powszechnie stosuje się również leki przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne oraz inne metody: blokady neurolizy leczenie paliatywne.
http://instytutleczeniabolu.pl/47/bol-nowotworowy

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty