Jakie są jeszcze metody leczenia kamieni w woreczku żółciowym?

Dzień Dobry, jakie jest wyjście z sytuacji w przypadku posiadania kamienia w woreczku żółciowym o wielkości 5 cm gdy operacja jest bardzo ryzykowna z uwagi na możliwe komplikacje podczas znieczulenia ogólnego. Informacja jaką uzyskałam od lekarza brzmiała: "musi Pani wziąć pod uwagę to, że może się Pani nie obudzić po zabiegu". Jestem przerażona. Czy laparoskopia równiez wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym? I czy ewentualne rozbijanie kamieni np. ultradźiękami jest jakimś wyjściem z tej sytuacji?

Dzień dobry,
Sposobem leczenia kamicy pęcherzyka żółcowego jest jego usunięcie - cholecystektomia. Zabieg taki przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i większość szpitali stosuje metodę małoinwazyjną - laparoskopową. Wykonanie zabiegu laparoskopowego (jak i zabiegu metodą tradycyją polegającego na wykonaniu cięcia pod prawym łukiem żebrowym) wymaga znieczulenia ogólnego. Nie można taiego zabiegu przeprowadzić w innym znieczuleniu. Nie ma również innych metod leczenia kamicy, tym bardziej, że kamień który jest w Pani pęcherzyku żółciowym ma ok. 5 cm.
Każdy zabieg chirurgiczny, nawet ten najmniejszy niesie ze sobą ryzyko powikłań, w tym śmierci. Uważam, że powinna Pani udać się na konsultacje do Poradni Chirurgicznej i skonsultować się z chirurgiem, który rzetelnie oceni przeciwskazania do zabiegu. Proszę pamiętać, że dziennnie wykonywane są setki operacji, które kończą się sukcesem :). Zachęcam więc do konsultacji u chirurga, który oceni, po przeprowadzeniu wywiadu, czy istnieją czynniki ryzyka operacji i znieczulenia oraz zaproponuje jak ewentulanie z takimi czynnikami można sobie poradzić. W razie pytań zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam.