Kamień w woreczku żółciowym a konieczność jego usunięcia

Witam. Przy badaniu usg wykryto u mnie kamień w woreczku żółciowym. Jest on spory ma około 2 cm średnicy i jest w kształcie kuli, ale nie ma żadnych mniejszych kamieni. Lekarz przeprowadzający badanie powiedział, że jeśli mi nie dokucza nie powinienem na razie decydować się na zabieg usunięcia, a ja nigdy nie odczuwałem żadnych bóli czy kolek w tej części brzucha, dodam że mam dopiero 22 lata ale dużo osób w rodzinie miało ten sam problem. Czy powinienem zdecydować się na zabieg?

Myślę, że tak. Jest Pan młodą osobą więc prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań związanych z kamicą pęcherzyka żólciowego, a nawet możliwości na podłożu tej kamicy wystąpienia przemiany nowotworowej jest dość duże (przewidywalny długi okres życia). U młodych osób nawet jeśli nie ma objawów związanych z kamicą pęcherzyka żółciowego zaleca się operacyjne usunięcie pęcherzyka żólciowego.

Operację wykonuję się sposobem laparoskopowym. Więc blizny są minimalne, a dolegliwości po zabiegu prawie nie dokuczają. Decyzja należy do Pana. Jednak w myśl zasady - skoro jest kamica pęcherzyka żółciowego to kiedyś musi dojść do operacji - więc lepiej to zrobić w młodszym wieku kiedy na nic się nie choruje.

Z wyrazami szacunku
dr n.med.Marek Rodzeń
specjalista chirurg

Witam!
W sprawie leczenie operacyjnego bezobjawowej kamicy pęcherzyka żółciowego wypowiedzieli się lekarze różnych specjalności w Strasburgu w 1991 roku. Dokument ten zwany Consensusem Strasburskim zaleca operowanie tylko objawową kamicę żółciową. Jest tylko 5 sytuacji w których powinno się usuwać pęcherzyk z kamieniami nawet jeżeli nie dają objawów. W tak młodym wieku należy rozważyć usunięcie pęcherzyka mimo braku objawów, ponieważ istnieje ryzyko powikłań związanych z długością życia. W swojej praktyce wybór pozostawiam pacjentowi po przedstawieniu ryzyka pozostawienia pęcherzyka z kamieniem oraz ryzyka związanego z operacją. Pozdrawiam